101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości |
piątek, 08 listopada 2019 19:58 |

Kliknij by zobaczyć galerię
Kiedy od wschodu i zachodu wróg deptał naszych ojców ziemie, w kraju nie brakło dzielnych mężów, walczyło całe Piasta plemię. Lata świetności Polska miała, wielkich uczonych światu dała i Bohaterów, których męstwo niosło Ojczyźnie wielkie zwycięstwo.
W piątek, 8 listopada 2019 r. odbył się uroczysty apel poświęcony 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pracownicy szkoły i uczniowie przedstawili krótki rys historyczny – Droga Polski do niepodległości.
AM
|
Narodowe Święto Niepodległości |
piątek, 08 listopada 2019 18:22 |

Kliknij by zobaczyć galerię
Nasza szkoła była współorganizatorem (wraz z Przedszkolem „Krasnal” w Olecku) gminnej uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Z tej okazji przygotowaliśmy część artystyczną, która prezentowała w formie krótkich inscenizacji, pieśni i poezji ważne wydarzenia z historii Polski w okresie od 1795 do 1918 r. Były to: III rozbiór Polski, powstania: kościuszkowskie, listopadowe i styczniowe, strajk dzieci wrzesińskich, spór Michała Drzymały z administracją Królestwa Prus, konflikt zbrojny w 1914 r. i odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Uroczystość odbyła się 7 listopada 2019 r. w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku.
Scenariusz i prowadzenie: Andrzej Malinowski
Scenografia i reżyseria: Małgorzata Skrocka i Agnieszka Łaskowska
Kostiumy: Ferdynand Grodzicki
Zaborcy: Sebastian Wierżyński, Nikodem Walkowiak, Michał Półtorzycki
Kościuszko: Wojciech Korotko
Uczestnik powstania kościuszkowskiego: Nikodem Walkowiak
Powstaniec listopadowy: Sebastian Wierżyński
Powstaniec styczniowy: Michał Półtorzycki
Woźny, Michał Drzymała, Matka: Dorota Miszczak
Uczniowie ze szkoły we Wrześni: Zuzanna Pęcak, Wojciech Korotko
Nauczyciel pruski: Andrzej Malinowski
Chłop ze wsi Podgradowice: Michał Półtorzycki
Niemiec, Ojciec: Ferdynand Grodzicki
Dzieci: Kacper Kukowski i Aleksandra Pęcak
Recytatorzy: Kacper Kukowski, Alicja Rydzewska, Zuzanna Osiecka
Śpiewający utwory: Zuzanna Pęcak, Zuzanna Osiecka, Aleksandra Pęcak i Patrycja Zagacka
AM
|
czwartek, 07 listopada 2019 21:17 |

Kliknij by zobaczyć galerię
We wtorek, 5 listopada 2019 r. w naszej bibliotece szkolnej, w ramach Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania „Czytanie to moja pasja”. Uczniowie chętnie wzięli w nim udział. Do konkursu przystąpiło 12 osób. Teksty do głośnego czytania zostały przygotowane z myślą o wieku uczestników i do niego dostosowane. Reprezentanci klas świetnie zaprezentowali swoje umiejętności. Z przyjemnością słuchaliśmy baśni pt. „Kopciuszek” i „Bajki o rybaku i rybce”. Jury (p. Małgorzata Skrocka i p. Agnieszka Łaskowska), po długotrwałej naradzie wyłoniło najlepszych w 2 kategoriach: klasy III-V i VI-VIII.
Kategoria pierwsza - I miejsce: Zuzanna Osiecka, II miejsce: Aleksandra Czajka, III miejsce: Kamil Kuczewski. Kategoria druga: I miejsce: Wojciech Korotko, II miejsce: Zuzanna Pęcak, III miejsce Alicja Rydzewska. GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!
Organizatorzy: Marzanna Sienkiewicz (bibliotekarz), Beata Roszkowska (wychowawca kl. III), Magdalena Borkowska (asystent biblioteczny)
MS
|
środa, 06 listopada 2019 19:01 |

Kliknij by zobaczyć galerię
6.11.2019 r. Podczas zajęć rozwijających uczniowie klasy I wykonywali doświadczenie z mlekiem, barwnikami i płynem do mycia naczyń. W wyniku przeprowadzonego doświadczenia powstały przepiękne kolorowe impresje. Uczniowie z pomocą nauczyciela wyciągnęli następujący wniosek z prowadzonej obserwacji – płyn do mycia naczyń rozbija cząsteczki tłuszczu zawarte w mleku. Wielobarwne kompozycje potwierdziły tę zasadę. Zajęcia zainspirowały uczniów do prowadzenia podobnych doświadczeń w domu.
Małgorzata Skrocka
|
czwartek, 31 października 2019 20:49 |

Kliknij by zobaczyć galerię
31 października 2019 r. w zespole wychowania przedszkolnego odbyły się zajęcia edukacyjne w ramach projektu „Z teatrem za pan brat”. Do zajęć dołączyli też uczniowie kl. I-III, którzy obejrzeli spektakl „O synku Jasinku i złotym ziarenku” przygotowany przez Amatorską Grupę Teatralną AGT w Olecku. Celem projektu jest m.in. przygotowanie dzieci do prawidłowego, świadomego i krytycznego odbioru sztuk teatralnych; kształtowanie postaw twórczych, rozwijanie wyobraźni; wzbogacanie słownictwa związanego z teatrem.
Zajęcia przeprowadzone zostały w sposób bardzo profesjonalny, ciekawy i twórczy. Dzieci były bardzo zaangażowane i zainteresowane tym, co się działo wokół nich. Każde dziecko potrafiło wyrazić swoje emocje mimiką twarzy, ruchem i słowem. Dzisiejsze spotkanie i spektakl przybliżyło dzieciom i uczniom teatr oraz jego specyfikę.
AM
|
środa, 30 października 2019 20:40 |

Kliknij by zobaczyć galerię
30.10.2019 r. Cmentarze są miejscem szczególnego szacunku. Zbliżające się Święto Wszystkich Świętych stanowi okazję do tego, aby uporządkować groby, które są zapominane i zaniedbane. Tak też uczynili uczniowie naszej szkoły, którzy pod opieką pani Marzanny Sienkiewicz i pani Agnieszki Łaskowskiej, udali się na poniemieckie cmentarze w Judzikach i w Lenartach. Uczniowie oczyścili groby, zapalili znicze i odmówili modlitwę za zmarłych.
AŁ
|
Jak gospodarować odpadami? |
środa, 30 października 2019 20:06 |

Kliknij by zobaczyć galerię
30.10.2019 r. Wszyscy uczniowie szkoły uczestniczyli w spotkaniu z panem Romualdem Burczykiem z firmy Eko-Mazury. Spotkanie stanowiło kampanię informacyjną i edukacyjną na temat zmiany systemu gospodarki odpadami. Uczniowie poznali zasady gospodarowania odpadami i ich rodzaje. Była to także ciekawa lekcja biologii, chemii, geografii i wiedzy o społeczeństwie.
AM
|
Ślubowanie uczniów klasy pierwszej |
środa, 30 października 2019 19:08 |

Kliknij by zobaczyć galerię
… Chcę rozpocząć naukę, aby w przyszłości
wyrosnąć na mądrego i uczciwego człowieka
W środę, 30 października 2019 r. uczniowie klasy I złożyli uroczyste ślubowanie i stali się prawowitymi uczniami szkoły. Jednak wcześniej musieli się wykazać wiedzą o symbolach narodowych, znajomością zasad ruchu drogowego, zaśpiewać, zatańczyć, poćwiczyć i udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące zachowywania się w szkole. Egzamin ten zdali celująco. Uroczystego pasowania na uczniów dokonała p.o. dyrektora szkoły, pani Justyna Adamczyk. Pierwszoklasiści otrzymali od rodziców upominki. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem w klasie.
Wychowawca klasy pierwszej: Małgorzata Skrocka
Uczniowie klasy pierwszej: Alicja Bobowicz, Krystian Danowski, Szymon Girtler, Wiktor Jankowski, Julia Jędrzejewska, Zuzanna Michałowska, Julia Wierżyńska, Mateusz Wójtowicz
AM
|
czwartek, 24 października 2019 18:49 |

Kliknij by zobaczyć galerię
W ramach realizacji podstawy programowej z edukacji dla bezpieczeństwa uczniowie klasy VIII wybrali się w czwartek, 24 października 2019 roku do siedziby OSP w Lenartach. W zajęciach uczestniczył pan Krzysztof Konopko – członek OSP, który podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu pożarnictwa. Uczniowie zapoznali się z wyposażeniem wozu strażackiego, elementami ubioru strażaka, obejrzeli podręczny sprzęt gaśniczy.
Organizacja spotkania: Agnieszka Łaskowska, Ferdynand Grodzicki
AŁ
|
Do biedronki przyszedł żuk … |
czwartek, 24 października 2019 16:28 |

Kliknij by zobaczyć galerię
23.10.2019 r. Projekt „Przedszkolak otwarty na świat”. W przedszkolu znów teatralnie. Dzisiaj inscenizowaliśmy wiersz Jana Brzechwy pt. "Żuk". Dzieci z własnej inicjatywy i z dużym zaangażowaniem wykonały kukiełki. Dzięki nim przedstawiły niełatwą sytuację Żuka, który ubiegał się o rękę Biedronki. Niestety różnice między nimi były zbyt wielkie. Biedronka wybrała Muchomora za męża, bo tak jak ona miał wspaniałe piegi. Podobieństwo, jak się okazuje, ma kluczowe znaczenie.
MS
|
środa, 23 października 2019 18:33 |

Kliknij by zobaczyć galerię
23 października 2019 r. w klasach I-III odbyły się zajęcia edukacyjne pt: „Życiodajne pszczoły”. Zajęcia prowadził pan pszczelarz, który opowiadał o życiu i roli pszczół. Podczas zajęć odbywała się degustacja miodu. Każde dziecko po zajęciach otrzymało słodki upominek.
BR
|
niedziela, 20 października 2019 18:34 |

Kliknij by zobaczyć galerię
18.10.2019 r. W naszej szkole dobiegła końca kampania społeczna BohaterON. To ogólnopolska akcja, której celem jest wysyłanie kartek do żyjących uczestników powstania warszawskiego, aby w ten sposób okazać im wdzięczność, ale także oddać hołd za ich heroiczną walkę. Kampania pozwoliła przybliżyć uczniom historię powstania warszawskiego i poznać dramatyczne losy walczących o wolność stolicy. Dzięki biogramom dostępnym na stronach internetowych akcji BohaterON uczniowie wysłali samodzielnie wykonane kartki do żyjących uczestników powstania warszawskiego. Są one wyrazem naszej pamięci o bohaterskim zrywie mieszkańców stolicy.
Szkolny organizator kampanii: Agnieszka Łaskowska
AŁ
|
niedziela, 20 października 2019 09:17 |

Kliknij by zobaczyć galerię
18 października 2019 r. w ZWP podsumowano obchody "Tygodnia kolorów". Przez kolejne dni tygodnia dzieci przychodziły ubrane na żółto, zielono, czerwono i niebiesko. Oprócz tego zabawy w poszczególnych dniach były dostosowane do podanego koloru. I tak bawiliśmy się w: „W żółtym mi do twarzy, mogę sobie pomarzyć”, „Grasz w zielone – gram w zielone", „A błękit dookoła", „Pomidor". W związku z podsumowaniem akcji, w piątek odbył się poczęstunek, podczas którego zostały wręczone dzieciom i rodzicom dyplomy za szczególne zaangażowanie w obchody Tygodnia kolorów. Każde dziecko otrzymało również drobny upominek. Serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom dzieci przedszkolnych za pomoc, kreatywność i aktywny udział w zabawie z kolorami.
Małgorzata Skrocka
|
108. rocznica urodzin porucznika Kazimierza Nuszla |
piątek, 18 października 2019 17:05 |

Kliknij by zobaczyć galerię
18 października 2019 r. odbył się uroczysty apel z okazji 108. rocznicy urodzin por. Kazimierza Nuszla (1911-1940), którego Dąb Pamięci posadzono przy naszej szkole w dniu 24 czerwca 2010 r. i odsłonięto tablicę pamiątkową dla jego upamiętnienia i uhonorowania.
Kazimierz Nuszel wywodził się z kresowej rodziny. Urodził się 108 lat temu – 19 października 1911 r. w Wilnie, w polskiej, katolickiej rodzinie mieszczańsko-ziemiańskiej. Jego ojciec, Jan Nuszel był urzędnikiem i pracował na kolei. Matka, Weronika Nuszel zajmowała się prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci: Kazimierza, Stanisława, Edwarda i Jana. Była spokrewniona z generałem Tadeuszem Kościuszko. Kazimierz Nuszel ukończył Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta w Wilnie, a następnie w 1934 r. Wydział Prawa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie im. Stanisława Batorego w Wilnie, uzyskując tytuł magistra praw. Wraz z wybuchem II wojny światowej w 1939 r. Kazimierz Nuszel jako podporucznik został zmobilizowany i przydzielony do 70 Pułku Piechoty w Pleszewie, skąd wyruszył na front. Trafił do sowieckiej niewoli i przebywał w obozie w Kozielsku. W kwietniu 1940 r. decyzją sowieckich władz został rozstrzelany przez NKWD, a zwłoki zakopano w miejscu zbiorowej zbrodni w lesie katyńskim w pobliżu miejscowości Katyń. Obecnie znajduje się tam Polski Cmentarz Wojenny Ofiar Katynia. Kazimierz Nuszel pośmiertnie został awansowany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej do stopnia porucznika.
I tylko pamięć pozostała
po tej katyńskiej nocy…
pamięć nie dała się zgładzić
nie chciała ulec przemocy.
Organizacja apelu: Agnieszka Łaskowska, Andrzej Malinowski
AM
|
środa, 16 października 2019 21:09 |

Kliknij by zobaczyć galerię
15.10.2019 r. Podczas zajęć plastycznych uczniowie klasy I wykonywali prace do szkolnej galerii plastycznej. Jesienne brzozy zostały wykonane techniką drukowania farb plakatowych przy pomocy folii bąbelkowej. Drzewa wyglądają fantastycznie. Wprowadzają w nastrój jeszcze ciepłej i wielobarwnej jesieni. Już niedługo sceneria się zmieni, więc cieszmy się słońcem i kolorami.
Małgorzata Skrocka
|
środa, 16 października 2019 20:47 |

Kliknij by zobaczyć galerię
“Wstańcie, chodźmy!” – to hasło XIX Dnia Papieskiego, który obchodzony był 13 października w całej Polsce. My również włączyliśmy się w obchody tego dnia. W naszej szkole, 16.10.2019 r. (w bibliotece szkolnej) odbył się montaż słowno-muzyczny upamiętniający pontyfikat Jana Pawła II. Montaż był wyrazem podziwu i ogromnej wdzięczności naszemu rodakowi za jego posługę miłości Kościołowi. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy odśpiewaniem Barki, ulubionej pieśni Jana Pawła II. Uczniowie klas II, II, IV i VI swymi występami wyrazili wdzięczność Ojcu Świętemu za troskę, miłość, dobroć, prawdę i niezwykłą osobliwość. Na koniec spotkania padły pytania dotyczące życia i pontyfikatu św. Jana Pawła II. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą.
Organizacja spotkania: Marzanna Sienkiewicz
MS
|
„Dwie okupacje: 1939-1945” |
środa, 16 października 2019 20:08 |

Kliknij by zobaczyć galerię
We wtorek, 15 października 2019 r. uczennice klasy VIII: Karolina Balewska i Magdalena Borkowska wraz z panią Agnieszką Łaskowską odwiedziły Olecką Izbę Historyczną. Celem wyjazdu było obejrzenie wystawy „Dwie okupacje: 1939-1945”. Ekspozycja składa się z oryginalnych, zabytkowych dokumentów związanych z okupacjami niemiecką i radziecką. Poprzedziła ją prelekcja autora – pana Jacka Rutkowskiego, historyka i konsultanta WMODN w Ełku, poświęcona tragicznym wydarzeniom II wojny światowej oraz losom ludzi z tamtego czasu.
AŁ
|
sobota, 12 października 2019 10:54 |

Kliknij by zobaczyć galerię
11 października 2019 r. odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie i rodzice złożyli nauczycielom oraz pracownikom szkoły serdeczne podziękowania i życzenia, natomiast p.o. dyrektora, pani Justyna Adamczyk wręczyła im nagrody za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz na rzecz szkoły.
Organizacja apelu: Marzenna Grodzicka, Małgorzata Korotko.
Pani Agnieszka Łaskowska otrzymała Nagrodę Burmistrza Olecka – wręczenie nagrody odbyło się w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku.
*Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione w 1972 r. jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 r. obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r.
AM
|
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia |
wtorek, 08 października 2019 16:47 |

Kliknij by zobaczyć galerię
4 października – to Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W związku z tym, 1.10.2019 r. chętni uczniowie brali udział w Mistrzostwach Szkoły w Tabliczce Mnożenia. W tym roku szkolnym padł kolejny rekord – zgłosiło się aż 18 uczestników. W zmaganiach o tytuł Mistrza Szkoły wzięli udział uczniowie klas V-VIII. Mistrz swoją pracę napisał w ciągu 5,5 minuty, popełniając trzy błędy, a został nim uczeń klasy VII - Jakub Luty. Tym samym został on zwolniony z zaliczania tabliczki w roku szkolnym 2019/2020 i otrzymał za to zaliczenie ocenę celującą. Wicemistrzem szkoły został Sebastian Wierżyński - popełnił również trzy błędy, ale pisał o minutę dłużej, trzecie miejsce zajęła Gabriela Domysławska z klasy VI. Wszystkim uczestnikom gratuluję wiedzy i szybkości w liczeniu i czekam od lat na mistrza, który napisze wszystko bezbłędnie.
Podsumowanie mistrzostw odbyło się na apelu szkolnym 8.10.2019 r.
Marzenna Grodzicka
|
niedziela, 06 października 2019 09:12 |

Kliknij by zobaczyć galerię
W piątek, 4.10.2019 r. odbyła się V edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Hasło tegorocznej imprezy brzmiało: „Znajdźmy wspólny język”. Celem tego przedsięwzięcia jest zachęta do korzystania z zasobów bibliotek – instytucji kultury dostępnych dla wszystkich. W spotkaniu w oleckiej bibliotece uczestniczyli uczniowie naszej szkoły: Zuzanna Pęcak, Alicja Rydzewska i Wojciech Korotko. Wzięli oni udział w ciekawych konkurencjach i grach edukacyjnych związanych z literaturą: odszyfrowywali słowa, czytali mapę, układali puzzle i zdania z rozsypanek, w niekonwencjonalny sposób korzystali z zasobów bibliotecznych. Po wykonaniu zadań uczestnicy akcji bawili się, tańcząc zumbę.
Organizacja wyjazdu: Agnieszka Łaskowska i Marzanna Sienkiewicz
AŁ
|
|
|