Z biegiem rzeki Legi - 5
sobota, 17 listopada 2018 20:13

Kliknij by zobaczyć galerię

W sobotę, 17 listopada 2018 r. odbyła się piąta i zarazem ostatnia wyprawa doliną rzeki Legi na odcinku: Gąsiorowo (granica gmin: Olecko i Wieliczki) – Babki Gąseckie w ramach realizacji zadania publicznego (projekt edukacyjno-turystyczny). Naszą grupę projektową stanowili: Alicja Rydzewska, Gabriela Domysławska, Joanna Gliniecka, Maja Wierżyńska, Zuzanna Pęcak, Sebastian Wierżyński, Magdalena Borkowska, p. Agnieszka Łaskowska, p. Ferdynand Grodzicki i p. Andrzej Malinowski (przewodnik). Dokonano obserwacji rzeki Legi i jej pomiarów. Odbyło się także ognisko (dzięki uprzejmości i gościnności sołtysa Babek Gąseckich, pana Bernarda Burby). Uczestnicy projektu przeszli w sumie 24 km doliną rzeki Legi (na terenie gminy Olecko – od miejscowości Judziki przez Lenarty, Babki Oleckie, Sedranki, Olecko, Skowronki, Gąsiorowo do miejscowości Babki Gąseckie). Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

AM

 

 
Tydzień Przedsiębiorczości
piątek, 16 listopada 2018 19:51

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W ramach Tygodnia Przedsiębiorczości, w dniu 16 listopada 2018 r. uczniowie klas starszych spotkali się z pracownikami Banku Pekao w Olecku. Uczniowie poznali m.in. historię powstania banku na świecie, rolę i znaczenie banku w gospodarce, zasady bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej.

AM

 

 
Spotkanie z panią Joanną Mackiewicz
czwartek, 15 listopada 2018 19:35

 

Kliknij by zobaczyć galerię

15 listopada 2018 r. członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu gościli w szkole panią Joannę Mackiewicz – wolontariuszkę z Olecka. Pani Joanna przybliżyła uczestnikom spotkania ideę wolontariatu. Jest to według niej niesienie pomocy innym z obopólną korzyścią. Wolontariusze podczas działania na rzecz innych też zyskują – zdobywają szereg umiejętności przydatnych w życiu i uczą się współpracy w grupie. Sami również mogą liczyć na pomoc w razie potrzeby. W ramach spotkania zostały również omówione działania grup i organizacji charytatywnych działających na terenie gminy Olecko. W działania stowarzyszenia „Wspak”, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, „Cztery łapy – adoptuj psa” włączą się również członkowie naszego szkolnego koła. W związku z wizytą naszego gościa, który działa aktywnie na rzecz zwierząt, została ogłoszona akcja „Pomagamy, bo kochamy zwierzęta”. Dzięki hojności uczniów i nauczycieli naszej szkoły mogliśmy, w podziękowaniu za współpracę, wręczyć pani Joannie zebraną karmę. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którym los zwierząt nie jest obojętny.

MS

 

 
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości
wtorek, 13 listopada 2018 21:37

Kliknij by zobaczyć galerię

13.11.2018 r. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to organizowany w 170 państwach, w tym w Polsce, globalny projekt promujący przedsiębiorczość i aktywną postawę zawodową. Od 12 do 18 listopada w całej Polsce odbędzie się kilkaset wydarzeń promujących świadomy rozwój i aktywną postawę wobec życia – warsztatów, debat i szkoleń organizowanych przez ekspertów w dziedzinie rozwoju i promowania przedsiębiorczości. Nasza szkoła również przyłączyła się do ŚTP. Uczniowie i nauczyciele otrzymali konkretne zadania do wykonania.

Koordynatorzy projektu w szkole: Marietta Protasiewicz, Dorota Miszczak

AM

 

 
Udział w obchodach Święta Niepodległości
niedziela, 11 listopada 2018 16:11

 

Kliknij by zobaczyć galerię

11 listopada 2018 r. delegacja z naszej szkoły w składzie: Beata Prześniak, Katarzyna Luto, Andrzej Malinowski, Małgorzata Pawłowska i Rafał Bednarski wzięła udział w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Olecku. Delegacja uczestniczyła we mszy św., odsłonięciu Pomnika Niepodległości oraz złożyła kwiaty przy Pomniku Piłsudskiego i Pomniku Wdzięczności.

AM

 

 

 
Współpraca ze Szkołą Podstawową w Mazurach
sobota, 10 listopada 2018 18:12

Kliknij by zobaczyć galerię

9.11.2018 r. Podczas uroczystej gali poświęconej 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości, nauczycielka naszej szkoły, Małgorzata Skrocka prowadziła patriotyczny występ duetu instrumentalnego w Szkole Podstawowej w Mazurach. Współpraca ze szkołą w Mazurach dotyczyć będzie również integracji uczniów klas młodszych oraz organizacji wspólnych wyjazdów i wycieczek.

AM

 

 
12 listopada 2018 r. (poniedziałek) dniem wolnym od zajęć
piątek, 09 listopada 2018 18:21

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w związku z uchwaleniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej poniedziałek, 12 listopada 2018 r. jest dniem wolnym od pracy. W tym dniu w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.

Dzień wolny od zajęć lekcyjnych i wychowawczych pozwoli na spędzenie czasu wśród najbliższych, w gronie rodzinnym, by w radosnej, patriotycznej atmosferze godnie świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 
Przytulmy Polskę do serca
piątek, 09 listopada 2018 17:30

Kliknij by zobaczyć galerię

 

Biel śniegu i żar czerwieni

i orły dumne, piastowskie,

to wieczne symbole tej ziemi

najbliższej sercu, bo polskiej!

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 9 listopada 2018 r. odbyła się w szkole  uroczysta akademia. Dzisiejszy dzień uczyniliśmy refleksją nad historią i współczesnością naszej ojczyzny, inaczej niż zwykle przyjrzeliśmy się Polsce. Zjednoczyło nas wspólne przeżywanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wysłuchaliśmy wierszy i pieśni patriotycznych, w których jak w lustrze odbiły się losy polskiego narodu, obejrzeliśmy fragmenty filmów historycznych. Równo o godz. 11.11 zaśpiewaliśmy hymn narodowy, włączając się w ten sposób do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej – „Rekord dla Niepodległej”. Dyrektor szkoły, Beata Prześniak wręczyła nagrody uczniom, którzy zwyciężyli w konkursie wiedzy o Polsce „Czy znam Cię Polsko?” – Alicji Rydzewskiej, Zuzannie Pęcak, Karolinie Balewskiej i Julii Domańskiej. W części końcowej uroczystego spotkania wszyscy odśpiewali pieśń „Żeby Polska była Polską” i częstowali się tortem, upieczonym specjalnie z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

*Kiedy w 1914 roku rozpoczęła się I wojna światowa Polacy stanęli do walki z nadzieją, że przez ich krew i blizny droga prowadzi do wolnej ojczyzny. Na czele tworzonych polskich oddziałów wojskowych stanął Józef Piłsudski. W odezwie do żołnierzy mówił: „Wybiła godzina rozstrzygająca. Polska przestała być niewolnicą i sama chce stanowić o swoim losie, sama chce budować swą przyszłość, rzucając na szalę wypadków własną siłę oręża. Kadry armii polskiej wkroczyły na ziemię Królestwa Polskiego, zajmując ją na rzecz właściwego, istotnego, jedynego gospodarza – Ludu Polskiego, który ją swą krwawicą użyźnił i wzbogacił. Zajmują ją w imieniu Władzy Naczelnej Rządu Narodowego. Niesiemy całemu Narodowi rozkucie kajdan, poszczególnym zaś warstwom warunki normalnego rozwoju.”

Prowadzący akademię: Aleksandra Jankowska, Miłosz Sienkiewicz

Poczet flagowy: Alicja Rydzewska, Nikodem Walkowiak, Joanna Gliniecka

Organizacja akademii: Andrzej Malinowski, Małgorzata Korotko, Beata Kamińska-Kołodzińska, Urszula Grzybowska

Tort upiekły: Małgorzata Korotko, Beata Kamińska-Kołodzińska, Marietta Protasiewicz

AM

 

 
Pomagamy, bo kochamy zwierzęta
środa, 07 listopada 2018 20:42

W związku z wizytą w naszej szkole wolontariuszki z Olecka, pani Joanny Mackiewicz, która będzie wprowadzała dzieci i młodzież w tajniki wolontariatu, ogłaszamy zbiórkę karmy dla zwierząt. Zebraną karmę przekażemy wolontariuszom z „Cztery łapy - Adpotuj psa - Olecko” w ramach podziękowania pani Joannie za spotkanie i nawiązaną współpracę. Dary prosimy przekazywać do szkoły w Judzikach - do 14 listopada 2018 r.

Szkolne Koło Wolontariatu

 

 
Rodzice czytają dzieciom
środa, 07 listopada 2018 19:48

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W ramach akcji „Rodzice czytają dzieciom”, 7 listopada 2018 r. po raz kolejny rodzice uczniów klasy III czytali utwory poetyckie dla dzieci. Tym razem były to wiersze o jesieni autorstwa Joanny Kulmowej, Wandy Grodzieńskiej, Jerzego Kerna, Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Panie: Wioletta Dąbrowska, Irena Sokołowska, Angelika Kukowska i Joanna Milewska doskonale poradziły sobie z interpretacją wierszy. Dzieci wraz z wychowawczynią serdecznie dziękują mamom za zaangażowanie w życie szkoły i kolejny dowód niezawodnej współpracy.

Wychowawca klasy: Małgorzata Skrocka

MS

 

 
Zajęcia w OSP w Lenartach
wtorek, 06 listopada 2018 18:15

 

W ramach realizacji podstawy programowej z edukacji dla bezpieczeństwa uczniowie klasy VIII i III gimnazjum wybrali się 5.11.2018 r. na zajęcia do siedziby OSP w Lenartach. Zapoznali się z wyposażeniem wozu strażackiego, elementami ubioru strażackiego, a także obejrzeli podręczny sprzęt gaśniczy. W zajęciach uczestniczył pan Algiment Rutkowski – członek OSP w Lenatrach.

Organizacja zajęć: Agnieszka Łaskowska, Ferdynand Grodzicki

 

 

 
Wojenko, wojenko
poniedziałek, 05 listopada 2018 20:41

 

Kliknij by zobaczyć galerię

5 listopada 2018 r. uczniowie klas I-III brali udział w Gminnym Konkursie Pieśni Patriotycznej w Olecku. Uczennice klasy I w składzie: Wiktoria Mazur, Aleksandra Pęcak, Nadia Daniłowicz i Anna Pawłowska wykonały piosenkę pt. „Wojenko, wojenko”. Natomiast uczniowie z klasy II i III – Zuzanna Osiecka, Ewa Dąbrowska i Kacper Kukowski zaśpiewali piosenkę „Przybyli ułani pod okienko”. Wszyscy świetnie poradzili sobie z nowym wyzwaniem, jakim jest publiczny występ przed dużą publicznością.

Przygotowanie uczniów: Urszula Grzybowska i Małgorzata Skrocka

MS

 

 
W świecie bajek
poniedziałek, 05 listopada 2018 20:30

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W dniu 5 listopada 2018 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i ZWP świętowały Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Starsze przedszkolaki rozpoznawały motywy muzyczne z różnych bajek i dobierały rekwizyty do poszczególnych bohaterów. Na zakończenie wykonały plakaty bajkowe. Maluchy słuchały bajek i bawiły się w teatr.

BKK

 

 
Tobie Ojczyzno
niedziela, 04 listopada 2018 10:07

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W sobotę, 3 listopada 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Raczkach odbył się XIV Międzygminny Konkurs Wokalno-Recytatorski „Tobie Ojczyzno”. Jego celem było pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju i uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia, kultywowanie myśli patriotycznej poprzez aktywność muzyczną i recytatorską. Z racji wyjątkowej rocznicy oprawa konkursu miała niezwykle uroczysty charakter. Zmagania konkursowe rozpoczęły się od poloneza w wykonaniu uczniów Gminnego Ośrodka Kultury, po którym wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy. Potem wystąpili uczestnicy, wśród których nie zabrakło uczniów naszej szkoły. Miłosz Sienkiewicz recytował wiersz Jerzego Żuławskiego „Do moich synów”, za który otrzymał wyróżnienie. Julia Domańska wykonała pieśń „O mój rozmarynie” i zajęła II miejsce, zaś Zuzanna Pęcak śpiewała pieśń pt. „Białe róże”. Po konkursie uczniowie obejrzeli wystawę „Czas Wielkiej Wojny” i wysłuchali koncertu, na który złożyły się utwory znanych polskich kompozytorów.

Przygotowanie uczniów: Agnieszka Łaskowska, Maria Kowalewska

 

 
Pamięć ...
środa, 31 października 2018 21:13

Kliknij by zobaczyć galerię

Biegu cza­su nie cof­niesz, lecz pa­mięcią możesz się wywdzięczyć ...

Przed Świętem Zmarłych, 31.10.2018 r. uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu porządkowali groby na poniemieckim cmentarzu w Judzikach. Wyrazili w ten sposób swój szacunek dla ludzi zamieszkujących te tereny jeszcze przed II wojną światową. Pamięć o tych, którzy odeszli jest świadectwem naszej dojrzałości i kultury.

Opiekun grupy: Małgorzata Skrocka

MS

 

 
Pasowanie na przedszkolaka
środa, 31 października 2018 20:41

 

Kliknij by zobaczyć galerię

My jesteśmy przedszkolaki
Maluszki kochane
Dzisiaj było nasze pasowanie

Dzień 31 października 2018 r. na długo pozostanie w pamięci dzieci z zespołu wychowania przedszkolnego. Właśnie tego dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka. Dzieci przedstawiły krótką część artystyczną, podczas której zaprezentowały swoje umiejętności i obiecały m.in. zgodnie bawić się w przedszkolu, słuchać pani, być dzielnym i pomagać kolegom. Następnie pani dyrektor szkoły, Beata Prześniak dokonała pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i upominki.

Wychowawcą grupy jest pani Dorota Michałowska-Radzewicz.

AM

 

 
Czytaj codziennie
czwartek, 25 października 2018 19:15

 

Kliknij by zobaczyć galerię

25.10.2018 r. W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w bibliotece szkolnej zostały podsumowane dwa konkursy: konkurs plastyczny „Gang Słodziaków” i konkurs głośnego czytania „Czytaj codziennie”.

Wyróżniono następujące prace plastyczne: Weroniki Mazur, Marii Rydzewskiej, Aleksandry Pęcak, Joanny Woźnickiej i Krystiana Krotoszyńskiego.

W konkursie głośnego czytania albumy (nagrody) wylosowali: Mateusz Rubin, Kacper Kukowski i Weronika Mazur.

Organizacja spotkania i konkursów: Marzanna Sienkiewicz

MS

 

 

 

 
Wywiadówka
środa, 24 października 2018 16:14

W czwartek, 25 października 2018 r. o godz. 17. odbędzie się zebranie z rodzicami. Cel zebrania: zapoznanie z postępami uczniów w nauce i zachowaniu, przekazanie bieżących informacji na temat pracy szkoły.

Serdecznie zapraszamy

 
Przygody kropelki
wtorek, 23 października 2018 19:53

 

Kliknij by zobaczyć galerię

23.10.2018 r. w zerówce odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców na temat: Przygody kropelki – zabawy badawcze inspirowane tekstem S. Karaszewskiego „Woda krąży”. Podczas zajęć dzieci rozwijały następujące kompetencje kluczowe: porozumiewanie się w języku ojczystym, naukowo-techniczną, umiejętność uczenia się i cyfrową.

Prowadząca zajęcia: Beata Kamińska-Kołodzińska

BKK

 

 
Ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów na uczniów
wtorek, 23 października 2018 17:39

Kliknij by zobaczyć galerię

 

Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły,

Będę uczyć się w szkole, jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy dorosnę. (…)

 

Pasowanie na ucznia to bardzo ważna uroczystość w naszym szkolnym kalendarzu imprez. Tradycyjnie, jak co roku w październiku pierwszoklasiści prezentują swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym – występują przed rodzicami, nauczycielami i innymi uczniami. Tak było i tym razem, 23 października 2018 r. Po występie dzieci złożyły uroczystą przysięgę i w symboliczny sposób – dużym ołówkiem zostały pasowane przez panią dyrektor, Beatę Prześniak i przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły. Od tego momentu nie są już tylko dziećmi, ale też uczniami. Fakt obecności rodziców, uczniów klas starszych i ich wychowawców dodaje dodatkowej wagi tej uroczystości. Uczniowie otrzymali dyplomy i upominki.

Organizacja uroczystości: wychowawca klasy I - Urszula Grzybowska.

AM

 
107. rocznica urodzin porucznika Kazimierza Nuszla
piątek, 19 października 2018 17:22

 

Kliknij by zobaczyć galerię

19 października 2018 r. odbył się uroczysty apel z okazji 107. rocznicy urodzin por. Kazimierza Nuszla (1911-1940), którego Dąb Pamięci posadzono przy naszej szkole w dniu 24 czerwca 2010 r. i odsłonięto tablicę pamiątkową dla jego upamiętnienia i uhonorowania.

Kazimierz Nuszel wywodził się z kresowej rodziny. Urodził się 107 lat temu – 19 października 1911 r. w Wilnie, w polskiej, katolickiej rodzinie mieszczańsko-ziemiańskiej. Jego ojciec, Jan Nuszel był urzędnikiem i pracował na kolei. Matka, Weronika Nuszel zajmowała się prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci: Kazimierza, Stanisława, Edwarda i Jana. Była spokrewniona z generałem Tadeuszem Kościuszko. Kazimierz Nuszel ukończył Gimnazjum imienia Króla Zygmunta Augusta w Wilnie, a następnie w 1934 r. Wydział Prawa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie im. Stanisława Batorego w Wilnie uzyskując tytuł magistra praw. Wraz z wybuchem II wojny światowej w 1939 r. Kazimierz Nuszel jako podporucznik został zmobilizowany i przydzielony do 70 Pułku Piechoty w Pleszewie, skąd wyruszył na front. Trafił do sowieckiej niewoli i przebywał w obozie w Kozielsku. W kwietniu 1940 r. decyzją sowieckich władz został rozstrzelany przez NKWD, a zwłoki zakopano w miejscu zbiorowej zbrodni w lesie katyńskim w pobliżu miejscowości Katyń. Obecnie znajduje się tam Polski Cmentarz Wojenny Ofiar Katynia.

Jeszcze rosną drzewa, które to widziały
Jeszcze ziemia pamięta kształt buta, smak krwi
Niebo zna język, w którym komendy padały
Nim padły wystrzały, którymi wciąż brzmi

Kazimierz Nuszel pośmiertnie został awansowany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej do stopnia porucznika.

Organizacja apelu: Agnieszka Łaskowska, Andrzej Malinowski

AM

 

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 33