"Twórcy Niepodległej"
piątek, 25 maja 2018 17:29

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie klasy II i III gimnazjum wzięli udział w zajęciach bibliotecznych „Twórcy Niepodległej”. Odbyły się one w piątek, 25 maja 2018 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Olecku, a prowadziła je pani Jolanta Kozikowska. Uczniowie wysłuchali prelekcji na temat trudnej drogi do odzyskania suwerenności oraz pogłębili wiadomości na temat ważnych postaci politycznych tamtego czasu, którzy na kartach naszej historii zapisali się wielkimi literami. Mowa o Józefie Piłsudskim, Ignacym Janie Paderewskim, Romanie Dmowskim, Wojciechu Korfantym, Ignacym Daszyńskim. Następnie uczniowie obejrzeli wystawę „Twórcy Niepodległej” i zaprojektowali w dwóch grupach plakaty poświęcone świętu 11 listopada. Pragniemy serdecznie podziękować pani Jolancie Kozikowskiej za wspaniały wykład i ciekawe informacje o twórcach niepodległej Polski.

Organizacja wyjazdu: Marzanna Sienkiewicz, Agnieszka Łaskowska

 

 
REGULAMIN KONKURSU QUIZ WIEDZY EKOLOGICZNEJ „TRZY ŻYWIOŁY”
czwartek, 24 maja 2018 22:51

REGULAMIN KONKURSU QUIZ WIEDZY EKOLOGICZNEJ „TRZY ŻYWIOŁY

 
Warsztaty wiedzy ekonomicznej w ZST w Olecku
czwartek, 24 maja 2018 20:42

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W czwartek, 24 maja 2018 r. uczniowie: Kinga Konopko, Kamila Łęgowska, Sandra Romanowska i Sebastian Jarzębowicz wzięli udział w warsztatach wiedzy ekonomicznej „Z ekonomią na Ty”, które odbyły się w Zespole Szkół Technicznych w Olecku. Ich celem było m.in. pokazanie uczniom wykorzystania ekonomii w życiu codziennym i wskazanie ścisłego związku pomiędzy matematyką a ekonomią. W warsztatach uczestniczyło 7 grup gimnazjalnych z powiatu oleckiego i suwalskiego.

Opiekun i organizator wyjazdu: Marietta Protasiewicz.

AM

 

 
Mazurzy wobec odzyskania niepodległości
środa, 23 maja 2018 19:58

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Uczennice naszej szkoły: Karolina Balewska, Aleksandra Sienkiewicz, Julia Domańska, Sandra Romanowska i Kinga Konopko uczestniczyły w spotkaniu na temat „Mazurzy wobec odzyskania niepodległości przez Polskę”, prowadzonym przez prof. Zbigniewa Chojnowskiego.

Zbigniew Chojnowski jest wykładowcą na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, badaczem literatury Warmii i Mazur, poetą. Dzięki prelekcji uczennice poznały dzieje Mazurów, ze szczególnym uwzględnieniem lat 1914-1920 oraz postawy wobec zmian politycznych na mapie Europy po zakończeniu I wojny światowej i odradzającego się po 123 latach niewoli państwa polskiego. Nie zabrakło nawiązania do twórczości poetów mazurskich: Michała Kajki czy Edwarda Małłka. Przed wykładem dziewczęta obejrzały wystawę prac młodych artystów, wśród których znalazła się praca naszej uczennicy - Aleksandry Sienkiewicz.

Spotkanie odbyło się w Oleckiej Izbie Historycznej w dniu 23.05.2018 r.

Organizacja wyjazdu: Agnieszka Łaskowska, Marzanna Sienkiewicz

AM

 

 
"Ku niepodległej"
środa, 23 maja 2018 19:42

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Chętni uczniowie z klas IV-VII wzięli udział w pokazie historycznym „Ku niepodległej”, który odbył się 23.05.2018 r. Na program spotkania, upamiętniającego dążenia niepodległościowe Polski złożyły się: stroje z epoki, kolekcja replik broni używanych przez powstańców oraz w I wojnie światowej, ekwipunek i uzbrojenie. Pokazowi towarzyszyła opowieść m.in. o powstaniach narodowych i sytuacji pod zaborami.

Pokaz prowadziła Grupa Artystyczna Rekonstrukto z Dębiny w woj. lubelskim.

AM

 

 
Ogłoszenie konkursu – quiz wiedzy ekologicznej „Trzy żywioły”
środa, 23 maja 2018 17:19

Ekologia, jako nauka, zajmuje się szeroko rozumianym środowiskiem, zamieszkałym przez wszystkie żywe organizmy, w tym również przez człowieka. Bada warunki niezbędne do zachowania równowagi biologicznej oraz wskazuje czynniki zagrażające środowisku oraz podaje sposoby ich eliminacji.

Już od najmłodszych lat człowiek jest związany ze środowiskiem, ma więc wpływ na jego funkcjonowanie oraz jest od niego uzależniony m.in. od trzech żywiołów: Ziemi, powietrza i wody, które na siebie wzajemnie oddziałują i przenikają.

Jedną z wielu form rozwijania świadomości ekologicznej uczniów jest pogłębianie przez nich wiadomości i nabywanie umiejętności o elementach środowiska przyrodniczego.

W tym celu, ogłasza się quiz wiedzy ekologicznej „Trzy żywioły” dla uczniów uczestniczących w projekcie „W przyszłość bez barier”.

 

Więcej…
 
Wyjazd studyjny do Suwałk
wtorek, 22 maja 2018 21:30

Kliknij by zobaczyć galerię

W ramach realizacji projektu „W przyszłość bez barier” w dniu 22.05.2018 r. odbył się wyjazd studyjny do Suwałk. Wzięli w nim udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Judzikach i Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich.

Zajęcia odbywały się w dwóch grupach: uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, w dwóch różnych miejscach – w Laboratorium Symulacji Medycznych, Park Naukowo-Technologiczny (SP) i w Midicentrum, Kreatywny Ośrodek Nauki i Technologii (G).

W Laboratorium Symulacji medycznych uczniowie poznali dyspozytornie pogotowia ratunkowego, poznali budowę i działanie symulatorów medycznych oraz zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Natomiast w Midicentrum grupa została podzielona na dwa zespoły. Pierwszy zespół zajmował się złożeniem i zaprogramowaniem robota (z serii LEGO Mindstorms, przy użyciu instrukcji online), drugi przygotowaniem filmu w technice animacji poklatkowej (z użyciem klocków Lego i aplikacji iPad-StopMotion). Uczniowie rozwijali umiejętności korzystania ze zdobyczy technologicznych, nabywali wiedzę i umiejętności rozwijające indywidualne zdolności, a także kształtowali zachowania społeczne poprzez pracę w grupie.

Opiekunowie podczas wyjazdu: Beata Prześniak, Beata Kwiatkowska, Anna Jarząbska, Justyna Adamczyk, Andrzej Malinowski

AM

 
Niespodziewana wizyta żołnierzy wojsk NATO w naszej szkole
wtorek, 22 maja 2018 19:49

 

Kliknij by zobaczyć galerię

We wtorek, 22 maja 2018 r. nieoczekiwanie w naszej szkole złożyli wizytę żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Bemowie Piskim. Żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii i Rumunii przejeżdżali przez pobliskie Lenarty, gdzie zatrzymali się na stadionie. Na prośbę pani dyrektor, Beaty Prześniak żołnierze zgodzili się pokazać nam sprzęt bojowy i o nim opowiedzieć.

 

Uczniowie i nauczyciele mieli niesamowitą okazję do poznania sprzętu kołowego, jego wyposażenia i praktycznego wykorzystania języka angielskiego, ponieważ tylko w tym języku możliwa była rozmowa z żołnierzami. Wszyscy uczniowie byli żywo zainteresowani uzbrojeniem, przymierzali hełmy i zadawali dużo pytań, zwłaszcza Krystian Krotoszyński i Kacper Bernacki, który pytał m.in. o maksymalną ilość litrów paliwa w zbiorniku wozu bojowego (okazało się, że 200). Żołnierze byli bardzo życzliwi i uprzejmi. Interesowali się również naszym regionem, pytali o ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne.

Dowódcy załóg złożyli także wizytę w naszej szkole.

Ponad 1000 żołnierzy amerykańskich, brytyjskich, chorwackich i rumuńskich stacjonuje od kwietnia 2017 r. w Orzyszu i Bemowie Piskim. W kwietniu 2018 r. odbyła się ich trzecia rotacja.

AM

 

 

 

 
Ojczyzna to skarb ...
niedziela, 20 maja 2018 09:42

 

 

W piątek, 18 maja 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Wieliczkach odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorsko-Muzyczny Poezji Jana Pawła II. Jego mottem przewodnim były słowa papieża: „Ojczyzna to skarb, który należy zamknąć w sobie i pomnażać”. Przed zmaganiami konkursowymi uczniowie obejrzeli montaż słowno-muzyczny dotyczący motywu ojczyzny w twórczości Jana Pawła II, mogli wysłuchać pięknych słów papieskich homilii wygłaszanych w czasie pielgrzymek Ojca Świętego do Polski. Jan Paweł II zawsze podkreślał, że jest „synem polskiej ziemi, a ojczyzna jest naszą matką ziemską”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy III gimnazjum: Sandra Romanowska i Kinga Konopko, które recytowały fragmenty „Tryptyku rzymskiego”. Sandra zajęła II miejsce, natomiast Kinga otrzymała wyróżnienie. Recytacji utworów Jana Pawła II wysłuchał warmińsko-mazurski wicekurator oświaty – Wojciech Cybulski.

Nauczyciel przygotowujący: Agnieszka Łaskowska

 

 
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Dzień Ziemi"
piątek, 18 maja 2018 18:00

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Do konkursu plastycznego „DZIEŃ ZIEMI”, którego celem było rozwijanie wrażliwości ekologicznej i artystycznej uczniów, kształtowanie u uczniów poczucia harmonii ze środowiskiem i całą przyrodą, upowszechnienie wiedzy na temat ochrony środowiska, inspirowanie i zachęcanie do poszerzenia wiedzy na tematy ekologiczne, wykształcanie umiejętności obserwowania otaczającego świata oraz rozwijanie kompetencji przyrodniczych uczniów zgłoszono 14 prac konkursowych.

 

Więcej…
 
Alicja w zaczarowanej krainie
piątek, 18 maja 2018 17:24

 

Kliknij by zobaczyć galerię

17 maja 2018 r. dzieci z zespołu wychowania przedszkolnego, oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III obejrzeli spektakl „Alicja w zaczarowanej krainie” zaprezentowany przez artystów z Katolickiego Teatru w Krakowie. Piękne stroje, scenografia i elementy tańca baletowego wywarły na dzieciach niezapomniane wrażenia. Spektakl odbył się w Olecku.

Organizacja wyjazdu: Dorota Michałowska-Radzewicz, Beata Kamińska-Kołodzińska, Małgorzata Skrocka, Urszula Grzybowska, Beata Roszkowska

BKK

 

 
Wywiadówka
piątek, 11 maja 2018 17:50

 

W czwartek, 17 maja 2018 r. o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z rodzicami, na którym zostaną przedstawione prognozowane oceny postępów w nauce i zachowaniu uczniów za rok szkolny 2017/2018.

Serdecznie zapraszam

 

Beata Prześniak

Dyrektor szkoły

 

 
Festyn Europejski w Lenartach
piątek, 11 maja 2018 16:51

Kliknij by zobaczyć galerię

W piątek, 11 maja 2018 r. w Lenartach odbył się Festyn Europejski. Wzięli w nim udział uczniowie i nauczyciele naszej szkoły oraz z Babek Oleckich. Przygotowania do festynu trwały od dwóch tygodni, ponieważ należało przygotować wybrany strój europejski, występ artystyczny, potrawy krajów europejskich. Podczas europejskiego spotkania odbył się m.in. bieg z przeszkodami, konkurs kulinarny, konkurs na strój, mini playback show. Można było spróbować swoich sił w Europejskim Kole Fortuny (prawidłowe odpowiedzi były nagradzane) oraz smacznych kiełbasek z grilla i wypieków. Prawie wszyscy uczestnicy festynu korzystali z dmuchanej zjeżdżalni, co stanowiło niesamowitą atrakcję dla najmłodszych.

Miłym akcentem podczas festynu było wystąpienie dyrektor szkoły, pani Beata Prześniak, która wręczyła panu Stanisławowi Ciechanowiczowi – prezesowi OSP w Lenartach statuetką Przyjaciela Szkoły Podstawowej w Judzikach.

Organizacja festynu: Ochotnicza Straż Pożarna w Lenartach

Przygotowanie uczniów: wszyscy nauczyciele

AM

 

 
Konkurs plastyczny "Dzień Ziemi"

Światowy DZIEŃ ZIEMI przypadający na 22 kwietnia wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.

Hasło DNIA ZIEMI 2018 jest motywem przewodnim święta na całym świecie. Tysiące stowarzyszeń ekologicznych 22 kwietnia organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Hasło DNIA ZIEMI w 2018 roku brzmi: "End Plastic Pollution". Dotyczy ono walki z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami. 

Więcej…
 
Przedstawienie cyrkowe
środa, 09 maja 2018 18:23

 

Kliknij by zobaczyć galerię

9.05.2018 r. chętni uczniowie obejrzeli przedstawienie cyrku „Szok”. W programie były: żonglerka, akrobacje, iluzja, wesoły klown, ekwilibrystyka, konkursy z udziałem dzieci.

AM

 

 
Gratka dla nastolatka 2018
sobota, 05 maja 2018 09:21

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Zuzanna Pęcak, ucz. kl. IV zajęła III miejsce w kategorii klas I-IV SP w XXII Konkursie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Gratka dla nastolatka”. Finał konkursu odbył się w Olecku w dniu 1 maja 2018 r.

Nauczyciel przygotowujący: Maria Kowalewska

AM

 

 
Nauczmy się na pamięć tego kraju
sobota, 28 kwietnia 2018 08:36

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Jeżeli tutaj domu próg, jeżeli serce stąd pochodzi, na miedzach śpi czerwony głóg, a chleb powszedni tu się rodzi. Jeżeli źródła biją stąd, by dać początek modrej Wiśle, i jeśli tu – najbliższy ląd, o którym zawsze będziesz myśleć ... Nauczmy się na pamięć tego kraju, litera po literze, dzień po dniu. Co oczy po horyzont ogarniają, co zdarzyć się nam może tylko tu – w złocistym lipcu czy zielonym maju, od wschodu słońca, aż po nocy cień. Nauczmy się na pamięć tego kraju, jednego w całym świecie jak własny dzień …

W piątek, 27 kwietnia 2018 r. odbyła się akademia z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uchwalona 3 maja 1791 r. konstytucja była pierwszą ustawą zasadniczą regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów (Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, istniejącego w latach 1569-1795). Uczniowie na chwilę odtworzyli klimat tamtej epoki i przedstawili wydarzenia, które złożyły się na uchwalenie pierwszego najważniejszego dokumentu w naszej Ojczyźnie – „W Pracowni Historycznej”, zaśpiewali pieśni patriotyczne: „Rotę”, „Witaj majowa jutrzenko”, „Jak długo w sercach naszych”, rozwinęli flagę państwową i zatańczyli poloneza.

Organizacja uroczystości: Justyna Adamczyk, Katarzyna Luto

AM

 

 
Młodzież zapobiega pożarom
wtorek, 24 kwietnia 2018 21:05

 

W poniedziałek, 23 kwietnia 2018 r. Kinga Konopko, uczennica klasy III gimnazjum reprezentowała powiat olecki na wojewódzkich eliminacjach ogólnopolskiego turnieju wiedzy pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Eliminacje odbyły się w Nidzicy. W kategorii uczniów klas gimnazjalnych Kinga zajęła siódme miejsce.

Opiekun: Agnieszka Łaskowska

 

 
W pokoju tajemnic
wtorek, 24 kwietnia 2018 20:51

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W niedzielę, 22.04.2018 r. nasza klasa, III gimnazjum wraz z panią Grodzicką i panem Grodzickim odwiedziła Escape Room w Suwałkach. Naszym zadaniem było wydostanie się z pokoju tajemnic, co okazało się dość trudne – mnóstwo kluczy, kłódek ... Wiele szyfrów ukrytych w dziwnych miejscach m.in. pod dywanem. Po świetnej zabawie, smaczny obiad! W tym roku kończymy naukę w szkole w Judzikach, ale zawsze będziemy miło wspominać wycieczki i imprezy szkolne.

Sandra Romanowska

 

 
VII Targi Edukacyjne
piątek, 13 kwietnia 2018 17:02

 

Kliknij by zobaczyć galerię

 

W piątek, 13 kwietnia 2018 r. Szkole Podstawowej nr 4 w Olecku (Siejnik) odbyły się VII Targi Edukacyjne Szkół Ponadgimnazjalnych. Uczniowie zapoznali się ze szczegółową ofertą edukacyjną I Liceum Ogólnokształcącego w Olecku, Zespołu Szkół Technicznych w Olecku oraz Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku.

Organizator targów: SP nr 4 w Olecku

Opiekun: Andrzej Malinowski

AM

 

 
"Tak daleko nam do siebie i tak blisko!"
czwartek, 05 kwietnia 2018 19:54

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W okresie od 21 lutego do 4 kwietnia 2018 r. I grupa GIM realizowała projekt edukacyjny pod hasłem „Tak daleko nam do siebie i tak blisko! – świat pod znakiem ekologii” w ramach projektu „W przyszłość bez barier”. Celem zajęć było nabycie i pogłębienie przez uczniów wiadomości o ekologii i o odnawialnych źródłach energii oraz umiejętności wykonywania pomiarów zjawisk atmosferycznych, monitorowania i oceny zmian elementów środowiska przyrodniczego. Realizacja zajęć odbywała się w szkole, w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, Oczyszczalni Ścieków w Olecku, Biogazowni w Giżach, Hydroforni w Lenartach oraz w Zielonówku. Uczniowie poznali również budowę i funkcjonowanie ogniw fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych oraz oczyszczalni przydomowej. Ponadto wykonali ulotki ekologiczne „Bądź EKO!” – zwieńczające realizację projektu.

W zajęciach uczestniczyły: Julia Domańska, Oliwia Kotowska, Małgorzata Pawłowska, Aleksandra Sienkiewicz i Aleksandra Jankowska.

Prowadzący: Andrzej Malinowski.

AM

 

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 30