Jesień w poezji
czwartek, 29 listopada 2018 20:04

 

Kliknij by zobaczyć galerię

 

Czas na jesieni słodki zastój,

Na roztargnienia i odloty,

Na błogi, twórczy, senny nastrój

I niespełnione wciąż tęsknoty.

M. Skrocka

W poetyckim, jesiennym nastroju po raz szósty witaliśmy uczestników Regionalnego Konkursu Recytatorskiego „Jesień w poezji”. Zaszczycili nas swoją obecnością uczniowie z Olecka, Sokółek, Gąsek, Filipowa, Babek Oleckich i Judzik. Było kameralnie i nastrojowo. Dzieci miały za zadanie cieszyć się poezją i uwrażliwiać na jej piękno. Popisy recytatorskie oceniała komisja w składzie: Jakub Dziubiński - przewodniczący, Krystyna Karczewska i Marek Kowalewski. Brała ona pod uwagę dobór repertuaru, dykcję, interpretację słowną i sceniczną tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny.

Po naradzie wyłoniono zwycięzcę konkursu. Został nim Rafał Smokowski ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Olecku. Drugie miejsce przypadło uczennicy z Filipowa - Kornelii Annie Benczyk, a trzecie Kamilowi Smokowskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Olecku. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani prezentami i podjęci słodkim poczęstunkiem. Staraliśmy się, by atmosfera konkursowa nie przyćmiła radości z bawienia się poezją i chęci poszukiwania jej piękna.

Organizacja konkursu: Marzanna Sienkiewicz, Agnieszka Łaskowska i Małgorzata Skrocka

M.S.

 

 
Pewny start w niepewną przyszłość
poniedziałek, 26 listopada 2018 18:41

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W poniedziałek, 26.11.2018 r. uczniowie klasy VIII i III gimnazjum wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olecku pn. „Pewny start w niepewną przyszłość. Zajęcia aktywizujące do wyboru zawodu”. Uczniowie zapoznali się z możliwościami wyboru drogi zawodowej po ukończeniu różnych typów szkół. Dowiedzieli się również, na jakie czynniki należy zwrócić uwagę przy wyborze szkoły i zawodu.

 

 
Tydzień Edukacji Globalnej - Owoce Południa na stołach Północy
sobota, 24 listopada 2018 18:23

 

Kliknij by zobaczyć galerię

23 listopada 2018 r. w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie klas I- III SP zwrócili uwagę na znaczenie owoców tropikalnych w życiu mieszkańców państw Północy. Dzięki owocom południowym mamy możliwość wzbogacenia smaków owocowych, możemy też urozmaicić naszą dietę w oparciu o egzotykę. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej na temat owoców tropikalnych, uczniowie wykonali sałatkę owocową z kiwi, ananasów, brzoskwiń, bananów, pomarańczy i mandarynek. Podczas wspólnej degustacji omówiono znaczenie owoców i warzyw w życiu człowieka, realizując przy tym zagadnienia dotyczące Celu 3. Zrównoważonego Rozwoju: Dobre zdrowie i jakość życia.

Organizacja: Beata Roszkowska, Urszula Grzybowska, Małgorzata Skrocka.

MS

 

 

 
Tydzień Edukacji Globalnej – Czysta energia
sobota, 24 listopada 2018 17:26

Kliknij by zobaczyć galerię

23.11.2018 r. Dzieci z przedszkola, na przykładzie turbiny wiatrowej dowiedziały się o alternatywnych źródłach pozyskiwania energii elektrycznej i konieczności jej oszczędzania. Wspólnie wykonały makietę farmy wiatrowej.

Prowadząca: Beata Kamińska-Kołodzińska

AM

 

 
Powiatowy Konkurs Recytatorski
czwartek, 22 listopada 2018 22:55

W  Powiatowym Konkursie Recytatorskim pod nazwą  „Co piszczy w trawie i inne wiersze Joanny Kulmowej” brali udział następujący uczniowie naszej szkoły: Zuzanna Kukowska, Zuzanna Osiecka, Ewa Dąbrowska, Patrycja Zagacka i Zuzanna Pęcak. Przesłuchania około stu uczniów szkół podstawowych z powiatu oleckiego odbywały się przez dwa dni - 21 i 22 listopada 2018 r. i była to rekordowa ilość uczestników tego konkursu, który corocznie organizuje Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku oraz Powiatowe Centrum Wspierania Edukacji – Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Olecku. W Finale Powiatowego Konkursu Recytatorskiego naszą szkołę będzie reprezentować Zuzanna Pęcak z klasy V. Gratulujemy.

MS

 
Podsumowanie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości
czwartek, 22 listopada 2018 22:27

Kliknij by zobaczyć galerię

20.11.2018 r. nastąpiło w naszej szkole podsumowanie „Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości”. Każda klasa przedstawiła na forum szkoły swoje opracowanie budżetu domowego. Młodsze klasy miały do dyspozycji „kieszonkowe”, zaplanowanie wyjazdu na wycieczkę, natomiast klasy IV-VIII oraz III G zajęły się budżetem domowym. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością w realizacji swojego zadania. Podsumowaniem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości był test wiedzy przeprowadzony dla dwóch grup: kl. IV-V – I miejsce zajął Wojciech Korotko, II miejsce Zuzanna Pęcak; kl.VI-VIII i III G - I miejsce zajął Grzegorz Augustynowicz, II miejsce – Daria Górska i Aleksandra Pazdyga, III miejsce Magdalena Borkowska.

Dziękujemy za zaangażowanie i udział.

Organizacja ŚTP: Dorota Miszczak i Marietta Protasiewicz

MP

 
Tydzień Edukacji Globalnej - Prognoza dla świata do 2050 r.
czwartek, 22 listopada 2018 19:38

Kliknij by zobaczyć galerię

22.11.2018 r. uczniowie kl. VIII i III G wzięli udział w warsztatach na temat Prognozy dla świata do 2050 r. Poruszane były zagadnienia dotyczące wzrostu liczby ludności i jego wpływu na klimat oraz środowisko. Uczniowie obejrzeli także film pt. ”Energia przyszłości – Ekomiasta”.

Prowadzący: Andrzej Malinowski

AM

 
Tydzień Edukacji Globalnej - Wychowanie fizyczne w języku koreańskim
czwartek, 22 listopada 2018 19:22

 

Kliknij by zobaczyć galerię

22.11.2018 r. Dzisiejsze zajęcia wychowania fizycznego we wszystkich klasach odbywały się w języku koreańskim. Uczniowie próbowali swoich sił w Taekwondo, narodowym sporcie Korei (tradycyjna sztuka walki) – Zajęcia "Taekwondo dla początkujących".

Prowadzący: Dorota Miszczak

AM

 

 
Tydzień Edukacji Globalnej - Świat w obliczu wyzwań
czwartek, 22 listopada 2018 19:04

Kliknij by zobaczyć galerię

W czwartek, 22 listopada 2018 r. uczennice ze Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowały krótkie wystąpienie dotyczące wolontariatu w kontekście edukacji globalnej. Najpierw uczniowie klasy V, VII, VIII oraz III gimnazjum obejrzeli film pt. „Cele zrównoważonego rozwoju” oraz prezentację dotyczącą globalnych problemów i wyzwań. Dowiedzieli się również o misji Polskiej Akcji Humanitarnej na świecie. Następnie uczennice przedstawiły ideę wolontariatu, który stanowi filar walki z problemami współczesnego świata, pozwala „działać lokalnie i myśleć globalnie”. Na zakończenie uczniowie obejrzeli film pt. „Wszystko co dajesz, wraca”.

Opiekę nad przedsięwzięciem sprawowały: Małgorzata Skrocka i Agnieszka Łaskowska.

 

 
Tydzień Edukacji Globalnej - Jaki jest świat?
środa, 21 listopada 2018 21:10

 

Kliknij by zobaczyć galerię

21.11.2018 r. Dzisiaj słuchaliśmy muzyki francuskiej. Uczniowie klasy V i VI obejrzeli film „Mali niewolnicy” i dyskutowali na temat sytuacji dzieci w różnych krajach. Dzieci z zespołu wychowania przedszkolnego próbowały odpowiedzieć na pytania jacy jesteśmy, co nas różni, a co łączy i dlaczego. W klasach pojawiły się gazetki na temat edukacji globalnej.

AM

 

 
Tydzień Edukacji Globalnej - Meksyk
środa, 21 listopada 2018 20:55

 

Kliknij by zobaczyć galerię

21 listopada 2018 r. w ramach TEG odbyła się prelekcja na temat Meksyku – dzień dzisiejszy i przyszłość. W spotkaniu prowadzonym przez p. Andrzeja Malinowskiego uczniowie klas: VII, VIII i III G poznali środowisko przyrodnicze kraju, jego społeczeństwo, zagrożenia i rozwój. Mieli też okazję spróbowania sałatki meksykańskiej przygotowanej przez p. Justynę Adamczyk.

AM

 

 
Międzypowiatowa grywalizacja
wtorek, 20 listopada 2018 22:54

 

Kliknij by zobaczyć galerię

We wtorek, 20 listopada 2018 r. w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku odbyła się Międzypowiatowa grywalizacja pn. „Czysta i nowoczesna energia”. Uczestnikami grywalizacji byli uczniowie z 15 szkół województwa warmińsko-mazurskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Jankowska i Bartosz Wołyniec (kl. III G). Uczniowie (podzieleni losowo na grupy) sprawdzali swoje wiadomości i umiejętności (i nabywali nowych) w zakresie geografii, fizyki, chemii i biologii, wykonując zadania i czynności związane z energią odnawialną – realizacja celu 7. Zrównoważonego Rozwoju – „Zapewnić wszystkim dostęp do źródeł stabilnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii po przystępnej cenie” (każde województwo realizuje jeden z 16 celów, wszystkich celów jest 17). Zadania wykonywane były na pięciu stacjach: Energia z biomasy, Energia wiatru, Energia Słońca, Energia wody i Energia geotermalna. Zwyciężyła grupa I, zdobywając 45 punktów.

Nasza szkoła była współorganizatorem międzypowiatowej grywalizacji (wraz z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie i Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli Filia w Olecku). Przygotowała również jedną ze stacji – Energia z biomasy, którą prowadził p. Ferdynand Grodzicki.

Organizacja wyjazdu: Andrzej Malinowski (koordynator MG), Ferdynand Grodzicki

AM

 

 
Tydzień Edukacji Globalnej - Dzieci z różnych stron świata
wtorek, 20 listopada 2018 22:28

 

Kliknij by zobaczyć galerię

20.11.2018 r. W ramach TEG, uczniowie klasy I poznawali świat, w którym żyją dzieci na różnych kontynentach. Poznawały ich codzienny dzień i marzenia. Obejrzały prezentację „Dzieci z różnych stron świata i ich domy”. Wykonały też plakaty pod hasłem: „Świat małego człowieka” i kolorowały kulę ziemską.

Organizacja zajęć: Urszula Grzybowska

UG

 

 
Tydzień Edukacji Globalnej - "Chuchuua"
wtorek, 20 listopada 2018 21:58

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Wtorek, 20.11.2018 r. w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej był dniem poświęconym Hiszpanii. Na przerwach można było posłuchać muzyki hiszpańskiej. Uczniowie klas I–VIII i kl. III gimnazjum obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą historii, kultury i życia społecznego Hiszpanii oraz filmy pokazujące flamenco – zjawisko kulturowe obejmujące muzykę, śpiew, taniec, strój. Następnie rozwiązywali zagadki dotyczące Hiszpanii i próbowali tapas, czyli różnorodnych przekąsek. Warunkiem degustacji było poproszenie o przekąskę w języku hiszpańskim. Najmłodsze dzieci wykonały taniec do piosenki „Chuchuua”.

Organizacja Dnia Hiszpańskiego: Katarzyna Luto, Agnieszka Łaskowska

 

 
Tydzień Edukacji Globalnej - Dostęp do wody na świecie
wtorek, 20 listopada 2018 21:37

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej we wtorek, 20.11.2018 roku uczniowie klasy VIII wzięli udział w lekcji bibliotecznej w Bibliotece Pedagogicznej w Olecku. Zajęcia dotyczące dostępu do wody w różnych częściach świata prowadziła pani Agnieszka Makarewicz. Na początku zajęć zaprezentowała uczniom infografiki dotyczące zużycia wody w rolnictwie i przemyśle oraz informacje na temat stanu zanieczyszczenia wód. Okazuje się, że do produkcji jednej koszuli w Azji potrzeba jej aż 2 720 l, a na świecie więcej ludzi ma dostęp do telefonu komórkowego, niż do urządzeń sanitarnych, zaś choroby brudnych rąk zbierają śmiertelne żniwo. W dalszej części zajęć uczniowie dzielili się swoimi pomysłami na to, w jaki sposób można oszczędzać wodę i wykonali doświadczenie polegające na wypiciu niewielkiej ilości wody z trzech różnych kubków. Potem musieli wskazać tę wodę, która smakowała im najbardziej. Okazało się, że woda z kranu była smaczniejsza od tej z butelki. Zajęcia zakończyły się wspólną zabawą, która pochodzi z Indonezji.

Organizacja wyjazdu: Marzanna Sienkiewicz, Agnieszka Łaskowska

 

 
Tydzień Edukacji Globalnej - Mały człowiek ...
wtorek, 20 listopada 2018 21:25

 

Kliknij by zobaczyć galerię

20.11.2018 r. "Mały człowiek w wielkim świecie" - pod takim hasłem dzieci z oddziału przedszkolnego poznawały życie i tradycje swoich rówieśników w innych krajach. Kształtowały też w sobie postawę tolerancji i empatii.

BKK

 

 
Tydzień Edukacji Globalnej - Energia wiatru
wtorek, 20 listopada 2018 21:11

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Dzisiaj, 19 listopada 2018 r. rozpoczął Tydzień Edukacji Globalnej - coroczna międzynarodowa akcja edukacyjna organizowana w celu zwrócenia uwagi Europejczyków na problemy o charakterze globalnym i potrwa do 25 listopada. Codziennie w naszej szkole będą realizowane przedsięwzięcia z nim związane. Tegoroczne hasło TEG brzmi: „Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata!”. W pierwszym dniu TEG uczniowie słuchali muzyki japońskiej, a najmłodsze dzieci z zespołu wychowania przedszkolnego dowiedziały się, do czego wykorzystywana jest siła wiatru i dlaczego należy oszczędzać energię elektryczną. Przedszkolaki wskazały też niszczycielską działalność huraganów i trąb powietrznych.

AM

 

 
Z biegiem rzeki Legi - 5
sobota, 17 listopada 2018 20:13

Kliknij by zobaczyć galerię

W sobotę, 17 listopada 2018 r. odbyła się piąta i zarazem ostatnia wyprawa doliną rzeki Legi na odcinku: Gąsiorowo (granica gmin: Olecko i Wieliczki) – Babki Gąseckie w ramach realizacji zadania publicznego (projekt edukacyjno-turystyczny). Naszą grupę projektową stanowili: Alicja Rydzewska, Gabriela Domysławska, Joanna Gliniecka, Maja Wierżyńska, Zuzanna Pęcak, Sebastian Wierżyński, Magdalena Borkowska, p. Agnieszka Łaskowska, p. Ferdynand Grodzicki i p. Andrzej Malinowski (przewodnik). Dokonano obserwacji rzeki Legi i jej pomiarów. Odbyło się także ognisko (dzięki uprzejmości i gościnności sołtysa Babek Gąseckich, pana Bernarda Burby). Uczestnicy projektu przeszli w sumie 24 km doliną rzeki Legi (na terenie gminy Olecko – od miejscowości Judziki przez Lenarty, Babki Oleckie, Sedranki, Olecko, Skowronki, Gąsiorowo do miejscowości Babki Gąseckie). Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

AM

 

 
Tydzień Przedsiębiorczości
piątek, 16 listopada 2018 19:51

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W ramach Tygodnia Przedsiębiorczości, w dniu 16 listopada 2018 r. uczniowie klas starszych spotkali się z pracownikami Banku Pekao w Olecku. Uczniowie poznali m.in. historię powstania banku na świecie, rolę i znaczenie banku w gospodarce, zasady bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej.

AM

 

 
Spotkanie z panią Joanną Mackiewicz
czwartek, 15 listopada 2018 19:35

 

Kliknij by zobaczyć galerię

15 listopada 2018 r. członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu gościli w szkole panią Joannę Mackiewicz – wolontariuszkę z Olecka. Pani Joanna przybliżyła uczestnikom spotkania ideę wolontariatu. Jest to według niej niesienie pomocy innym z obopólną korzyścią. Wolontariusze podczas działania na rzecz innych też zyskują – zdobywają szereg umiejętności przydatnych w życiu i uczą się współpracy w grupie. Sami również mogą liczyć na pomoc w razie potrzeby. W ramach spotkania zostały również omówione działania grup i organizacji charytatywnych działających na terenie gminy Olecko. W działania stowarzyszenia „Wspak”, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, „Cztery łapy – adoptuj psa” włączą się również członkowie naszego szkolnego koła. W związku z wizytą naszego gościa, który działa aktywnie na rzecz zwierząt, została ogłoszona akcja „Pomagamy, bo kochamy zwierzęta”. Dzięki hojności uczniów i nauczycieli naszej szkoły mogliśmy, w podziękowaniu za współpracę, wręczyć pani Joannie zebraną karmę. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którym los zwierząt nie jest obojętny.

MS

 

 
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości
wtorek, 13 listopada 2018 21:37

Kliknij by zobaczyć galerię

13.11.2018 r. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to organizowany w 170 państwach, w tym w Polsce, globalny projekt promujący przedsiębiorczość i aktywną postawę zawodową. Od 12 do 18 listopada w całej Polsce odbędzie się kilkaset wydarzeń promujących świadomy rozwój i aktywną postawę wobec życia – warsztatów, debat i szkoleń organizowanych przez ekspertów w dziedzinie rozwoju i promowania przedsiębiorczości. Nasza szkoła również przyłączyła się do ŚTP. Uczniowie i nauczyciele otrzymali konkretne zadania do wykonania.

Koordynatorzy projektu w szkole: Marietta Protasiewicz, Dorota Miszczak

AM

 

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 34