109. rocznica urodzin por. Kazimierza Nuszla
poniedziałek, 19 października 2020 14:58

Kliknij by zobaczyć galerię

W poniedziałek, 19 października 2020 r. obchodziliśmy 109. rocznicę urodzin por. Kazimierza Nuszla, którego Dąb Pamięci i tablica pamiątkowa znajdują się na terenie posesji szkolnej. Uczniowie (dwuosobowe delegacje klas) upamiętnili postać porucznika poprzez zapalenie zniczy przy tablicy pamiątkowej i zawiązanie biało-czerwonych wstążeczek na Dębie Pamięci. Dąb został uroczyście zasadzony ponad 10 lat temu, dokładnie 24 czerwca 2010 r. Dzisiaj, po raz pierwszy dokonaliśmy jego pomiarów: wysokość 482 cm, obwód pnia 25 cm.

Organizacja przedsięwzięcia: Agnieszka Łaskowska, Andrzej Malinowski

AM

Kazimierz Nuszel (urodził się w 1911 w Wilnie, zmarł w 1940 w Katyniu) - ukończył Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta w Wilnie, a następnie w 1934 r. Wydział Prawa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie im. Stanisława Batorego w Wilnie uzyskując tytuł magistra praw. Wraz z wybuchem II wojny światowej w 1939 r. Kazimierz Nuszel jako podporucznik został zmobilizowany i przydzielony do 70. Pułku Piechoty  w Pleszewie, skąd wyruszył na front. Trafił do sowieckiej niewoli i przebywał w obozie w Kozielsku. W kwietniu 1940 r. decyzją sowieckich władz został rozstrzelany przez NKWD, a zwłoki zakopano w miejscu zbiorowej zbrodni w lesie katyńskim w pobliżu miejscowości Katyń. Obecnie znajduje się tam Polski Cmentarz Wojenny Ofiar Katynia. Kazimierz Nuszel pośmiertnie został awansowany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej  do stopnia porucznika.

 

 

 

 
Dzień Edukacji Narodowej
wtorek, 13 października 2020 16:57

13.10.2020 r. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie i rodzice złożyli nauczycielom oraz pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia i wręczyli słodkie upominki.

Za efektywną pracę dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą pani Małgorzata Skrocka otrzymała Nagrodę Burmistrza Olecka.

Organizacja DEN w szkole: Marzenna Grodzicka

AM

 

 

 

 
Czy wiesz, jak żyje jeż? (1)
poniedziałek, 12 października 2020 17:22

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Uczniowie klasy II przystąpili do realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego pod hasłem" Czy wiesz, jak żyje jeż?' Pierwsze zajęcia (12 października 2020 r.) dotyczyły warunków życia jeża, przyzwyczajeń i zagrożeń płynących ze środowiska zewnętrznego oraz sposobów udzielania pierwszej pomocy tym pożytecznym zwierzątkom. Uczniowie dowiedzieli się, że można zapracować sobie na przyjaźń ze strony jeża. Jeśli nie mamy wobec niego złych zamiarów i zachowujemy się spokojnie, możemy założyć, że zwierzak będzie wracał do naszego ogródka każdego wieczoru. Pamiętajmy jednak, że branie do ręki zwierzęcia jest dla niego ogromnym stresem. Trzymajmy się od niego z daleka, jeśli jeż zacznie fukać, prychać, warczeć lub nawet wrzeszczeć – oznacza to, że nie jest w najlepszym humorze i lepiej się do niego nie zbliżać. W ramach zajęć dzieci wykonały jeżyki z ziemniaków i wykałaczek. Teraz zdobią naszą klasę. Następne zajęcia już za miesiąc.

Małgorzata Skrocka

Kolejne informacje dotyczące projektu zamieszczane będą w zakładce: Szkoła Podstawowa klasy I-III

 

 
14 października 2020 r.
niedziela, 11 października 2020 15:21

14 października 2020 r. (środa) – dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

 
XX Dzień Papieski
niedziela, 11 października 2020 14:54

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Corocznie, w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, organizowany jest Dzień Papieski. Jest to szczególna forma wdzięczności Janowi Pawłowi II za katechezę jego życia i nauczania, za chrześcijańską miłość, odwagę, pokorę i mądrość, którymi dzielił się z ludźmi. Biskupie zawołanie ks. Karola Wojtyły – „Totus Tuus” (Cały Twój) jest hasłem tegorocznego XX Dnia Papieskiego. W bibliotece szkolnej, 9 października 2020 r., uczniowie przedstawili sylwetkę Św. Jana Pawła II – największego autorytetu moralnego współczesnego świata. A 11 października 2020 r., w niedzielę, wprowadzili wspólnotę parafialną w obchody XX Dnia Papieskiego. Przez 26 lat swojego pontyfikatu papież Jan Paweł II uczył nas jak iść za Maryją.

Organizacja spotkań: Marzanna Sienkiewicz

MS

 

 
Noc Bibliotek
piątek, 09 października 2020 19:49

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W piątek, 9.10.2020 r. uczennice klasy Vi i VII: Patrycja Zagacka, Aleksandra Czajka i Zuzanna Pęcak reprezentowały Szkołę Podstawową w Judzikach podczas VI ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „Klimat na czytanie”. W grze miejskiej wzięła również udział grupa dzieci i młodzieży ze Świetlicy Caritas w Olecku. Motywem przewodnim poszczególnych stacji zadaniowych była 460. rocznica powstania Olecka. Część zadań uczestnicy wykonali w plenerze, pozostałe w Bibliotece Pedagogicznej oraz Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku. Zgromadzonych powitała pani Elżbieta Domasik, dyrektor Powiatowego Centrum Wspierania Edukacji w Olecku, następnie pani Katarzyna Jeżewska opowiedziała uczniom historię powstania miasta i związanej z nim postaci księcia pruskiego – Albrechta Hohenzollerna. Uczestnicy zmagań korzystając ze wskazówek, wykonywali kolejne zadania, na przykład musieli odnaleźć elementy, które po złożeniu będą tworzyć portret księcia Albrechta Hohenzollerna, odszyfrować informacje, znaleźć potrzebne książki z wiadomościami na temat Margrabowej, ułożyć z elementów herb Olecka. Na zakończenie zmagań każda grupa musiała zaprezentować wymyśloną własną wersję wydarzeń na temat: „Co stało się z księciem Albrechtem Hohenzollernem?”. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody oraz pamiątki za udział w Nocy Bibliotek.

Organizacja wyjazdu i opieka nad uczniami: Marzanna Sienkiewicz i Agnieszka Łaskowska

 

 
Przygotujmy lepszy świat
czwartek, 08 października 2020 17:55

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Klasa III przystąpiła do programu „Przygotujmy lepszy świat”. Uczestniczące w programie dzieci zdobywają wiedzę i praktyczne umiejętności pozwalające im wybierać w diecie to, co najlepsze dla nich i dla planety. Poznają ciekawe przepisy i samodzielnie, z nauczycielami, z rodzicami przygotowują posiłki. 8 października 2020 r. uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali owocową sałatkę i Smoothie z natką pietruszki, pomarańczą i bananem.

Opiekunowie: Beata Roszkowska i Urszula Grzybowska

UG

 

 
Na straganie
środa, 07 października 2020 17:28

 

Kliknij by zobaczyć galerię

7 października 2020 r. uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią przygotowali inscenizację wiersza Jana Brzechwy "Na straganie". Swoje aktorskie umiejętności zaprezentowali przed przedszkolakami i kolegami z klasy I i III.

Małgorzata Skrocka

 

 
Mistrzostwa Szkoły w Tabliczce Mnożenia
poniedziałek, 05 października 2020 17:11

 

Kliknij by zobaczyć galerię

2 października to Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W związku z tym, uczniowie Szkoły Podstawowej w Judzikach wzięli udział w Mistrzostwach Szkoły w Tabliczce Mnożenia. W tym roku szkolnym w konkursie uczestniczyło 17 osób. W zmaganiach o tytuł Mistrza Szkoły wzięli udział uczniowie klas V-VIII. Mistrzyni swoją pracę napisała jako ósma osoba z kolei, w ciągu 7 minut popełniając tylko 1 błąd, a została nią uczennica klasy VII, Zuzanna Pęcak. Tym samym została zwolniona z zaliczania tabliczki w roku szkolnym 2020/2021 i otrzymała ocenę celującą. Wicemistrzem szkoły została Joanna Gliniecka, która szybciej oddała pracę niż Zuzia, ale popełniła 2 błędy, III miejsce zajął Wojciech Korotko, który oddał pracę po sześciu minutach, popełniając w niej również dwa błędy. Pierwsze trzy miejsca przypadły uczniom klasy VII. Uczniem, który napisał najszybciej działania (w ciągu 4 minut) i oddał pracę jako pierwszy był Mateusz Rubin, jednak popełnił on kilka błędów. Wszystkim uczestnikom gratuluję wiedzy i szybkości w liczeniu i czekam od lat na Mistrza, który napisze wszystko bezbłędnie.

Podsumowanie konkursu odbyło się podczas apelu szkolnego, 5 października 2020 r.

Marzenna Grodzicka

 

 
Mamy kota na punkcie mleka (1)
niedziela, 04 października 2020 17:48

Klasa III przystąpiła do programu edukacyjnego „Mamy kota na punkcie mleka”. Celem programu jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat oraz wzmocnienie pozytywnego wizerunku mleka i produktów mlecznych pochodzących z Polski. Jest to projekt finansowany z Funduszu Promocji Mleka realizowany przez Polską Izbę Mleka we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Program trwa cały rok 2020.

Opiekun: Urszula Grzybowska

Kolejne informacje dotyczące programu zamieszczane będą w zakładce „Szkoła Podstawowa klasy I-III”

 

 
Pasowanie na Przedszkolaka
wtorek, 29 września 2020 18:07

 

Kliknij by zobaczyć galerię

We wtorek, 29 września 2020 r. w zespole wychowania przedszkolnego odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka. Jest to jeden z ważniejszych momentów w życiu małego dziecka. Od tego dnia staje się ono pełnoprawnym przedszkolakiem. Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały swoje umiejętności - recytowały wierszyki, śpiewały i wraz z rodzicami brały udział w różnych zabawach. Pasowania dokonała p. Justyna Adamczyk zastępująca p. dyrektor. Dzieci otrzymały też dyplomy i drobne upominki.

Wychowawca: Dorota Michałowska-Radzewicz

AM

 

 
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
wtorek, 29 września 2020 16:59

 

Kliknij by zobaczyć galerię

29 września 2020 r. uczniowie w dwóch grupach (klasy młodsze i starsze) spotkali się w bibliotece szkolnej, aby świętować Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To święto czytelnicze ma w Polsce wieloletnią tradycję. Książka pomaga rozwijać język i słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć innych. Dostarcza wiedzy o innych kulturach, krajach, przyrodzie, technice, historii … Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o dorobku pisarskim Janiny Porazińskiej, której wiersze czytali młodsi uczestnicy spotkania. Starsi natomiast obejrzeli prezentację udziału naszej szkoły w Narodowym Czytaniu w latach 2012-2020 w Olecku i czytali fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Oprócz uczniów wystąpili także nauczyciele i pracownicy szkoły.

Przygotowanie spotkania: Marzanna Sienkiewicz i Agnieszka Łaskowska

AM

 

 
Zdrowe żywienie w klasie II
środa, 23 września 2020 16:45

 

Kliknij by zobaczyć galerię

23 września 2020 r. uczniowie klasy II omawiali zasady zdrowego żywienia w oparciu o piramidę żywieniową. W ramach zajęć praktycznych, zgodnie z zasadami prawidłowego odżywiania się, przygotowali na drugie śniadanie pełnowartościowe kanapki. Dania wykonane własnoręcznie zawsze lepiej smakują. Na zdrowie!

Małgorzata Skrocka

 

 
Wywiadówka
środa, 23 września 2020 08:17

Spotkanie z rodzicami uczniów odbędzie się w czwartek, 24.09.2020 r. o godz. 17.00. Omówione zostaną kierunki pracy szkoły w roku szkolnym 2020/2021 oraz odbędą się spotkania klasowe z wychowawcami.

Serdecznie zapraszamy

 
W Baśniowych Szuwarach na sportowo
wtorek, 22 września 2020 15:26

 

Kliknij by zobaczyć galerię

22.09.2020 r. (wtorek). Dzieci z zespołu wychowania przedszkolnego, biorące udział w projekcie „Przedszkolak otwarty na świat” pojechały na wycieczkę do miejscowości Giże. Na początku poznały Majątek Giże Marczak – gospodarstwo agroturystyczne ukierunkowane na ekoturystykę, po czym przeszły szlakiem „Baśniowe Szuwary” – przy dwóch jeziorkach połączonych mostem. Dzieci najbardziej cieszyły się z możliwości poznania szlaku na sportowo. Do tego celu posłużyły im przeróżne środki lokomocji dostępne w majątku – każde dziecko wybrało sobie odpowiedni rower, hulajnogę lub quad. Dzieci poznały też mini zoo, zamieszkiwane przez zwierzęta gospodarskie polskich ras tradycyjnych; świat roślin w ogrodzie i na poletkach warzywnych, bawiły się w ogrodzie zabaw wykonanym z drewna i trzciny; próbowały grać w minigolfa. Mottem majątku jest cytat z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza – „U nas dość głowę podnieść, ileż to widoków …”.

Wyjazd do Baśniowych Szuwarów był siódmym i ostatnim przystankiem na Baśniowym Szlaku.

Opiekunowie podczas wyjazdu: Małgorzata Skrocka, Dorota Michałowska-Radzewicz i Katarzyna Wierżyńska

AM

 

 
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
poniedziałek, 21 września 2020 19:16

 

Kliknij by zobaczyć galerię

21.09.2020 r. (poniedziałek) – co roku 20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji w naszym zespole wychowania przedszkolnego odbyło się dzisiaj wielkie święto. Zostało ono ustanowione, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Dzień ten ma także dostarczyć dzieciom kolejnych okazji do świętowania, wspaniałej zabawy oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem.

Wychowawca: Dorota Michałowska-Radzewicz

AM

 

 
Wybory w szkole
piątek, 18 września 2020 16:26

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Dzisiaj, 18.09.2020 r. odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego oraz wybory opiekuna SU. Wybory przeprowadziła komisja w składzie: Wojciech Korotko (przewodniczący), Marzanna Sienkiewicz, Gabriela Domysławska i Zuzanna Stypułkowska.

W wyborach do Rady SU liczba wyborców uprawnionych do głosowania wynosiła – 49, liczba wyborców, którym wydano karty do głosowania – 45, liczba kart wyjętych z urny – 45, liczba kart nieważnych – 0, liczba kart ważnych – 45, liczba głosów ważnych – 45. W wyniku głosowania do rady weszli: Wojciech Korotko, Patrycja Zagacka, Sebastian Wierżyński i Ewa Dąbrowska.

W wyborach opiekuna SU liczba wyborców uprawnionych do głosowania wynosiła – 49, liczba wyborców, którym wydano karty do głosowania – 45, liczba kart wyjętych z urny – 45, liczba kart nieważnych – 0, liczba kart ważnych – 45, liczba głosów ważnych – 45. W wyniku głosowania najwięcej głosów otrzymała p. Anna Atkielska.

Organizacja wyborów: Marzenna Grodzicka

AM

 

 
Sprzątanie świata - Polska 2020
piątek, 18 września 2020 16:03

 

Kliknij by zobaczyć galerię

18.09.2020 r. (piątek). Wszyscy uczniowie szkoły wzięli udział w 27 edycji wielkiej akcji Sprzątania świata – w tym roku pod hasłem: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.”. Uczniowie wraz z wychowawcami sprzątali otoczenie wokół szkoły, pobocza dróg w Judzikach i Lenartach, stadion, okolice przystanku.

AM

 

 
Z wizytą w Starych Motulach
wtorek, 15 września 2020 15:34

 

Kliknij by zobaczyć galerię

15 września 2020 r. dzieci z zespołu wychowania przedszkolnego realizujące projekt UE „Przedszkolak otwarty na świat” odwiedziły „Miodoborze” w Starych Motulach koło Filipowa. Była to już siódma wycieczka Baśniowym Szlakiem. Tym razem oprócz poznania kolejnych baśni na szlaku dzieci miały okazję poznać i doświadczyć rzeczywistości, która okazała się równie bajeczna. Poznały gospodarstwo agroturystyczne położone na wzgórzu w zakolu rzeki Zuśnianka, zachwycały się pięknem otaczającej przyrody, podziwiały stada saren i obserwowały inne zwierzęta – domowe i dzikie. Odwiedziły Muzeum Starej Wsi, bawiły się w ogrodzie i na placu zabaw. Ponadto uczestniczyły w pokazie produkcji wełny i chodników. Każdy z uczestników projektu bardzo aktywnie i kreatywnie spędził czas w „Miodoborzu”. Przed nimi jeszcze jedna wycieczka, w przyszły wtorek – do miejscowości Giże.

Opiekunowie podczas wyjazdu: Małgorzata Skrocka i Dorota Michałowska-Radzewicz

AM

 

 
W Wiosce Zapomnianych Wojów
wtorek, 08 września 2020 17:49

 

Kliknij by zobaczyć galerię

We wtorek, 8 września 2020 r. dzieci z zespołu wychowania przedszkolnego realizujące projekt UE „Przedszkolak otwarty na świat” odwiedziły Wioskę Zapomnianych Wojów w Bakałarzewie. Była to kolejna Wioska Bajek na szlaku z siedmioma głównymi przystankami, w której były nasze dzieci. Każda z wiosek poświęcona jest innej tematyce, ma własne postaci patronów – przewodników, oddzielny pakiet gier, zabaw i animacji. Wszystkie wioski bazują na twórczości Marii Konopnickiej. Kolejne przygody czekały dzieci w Bakałarzewie, w dolinie rzeki Rospudy, gdzie poznały historię pradawnego, walecznego ludu Jaćwingów. Tutaj – Mikuła i Pakuła – rycerze króla Błystka z krasnoludkiem Pietrzykiem wydali komendę: „Wszyscy w drogę wyruszają, Jaćwingowie już czekają!”. Oj, niełatwa to była wędrówka z przejściem linowym i norą złodzieja pereł. Dzieci poznały też legendę „Skazdub Stary” i spotkały wielkiego, jaćwieskiego wodza Skomanda.

Celem dzisiejszego wyjazdu było poznanie i doświadczanie przez uczestników projektu otaczającej rzeczywistości w połączeniu ze światem bajek i baśni oraz motywowanie dzieci do inicjatywności i kreatywności.

Gospodarzem Wioski Zapomnianych Wojów jest Gminna Biblioteka Publiczna w Bakałarzewie.

Opiekunowie podczas wyjazdu: Małgorzata Skrocka, Dorota Michałowska-Radzewicz, Katarzyna Wierżyńska

AM

 

 
Dożynki 2020
niedziela, 06 września 2020 15:12

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W niedzielę, 6 września 2020 r. w Olecku odbyły się dożynki – Gminne Święto Plonów, podczas którego uroczyście świętowano zakończenie żniw i zbiorów. Tegoroczny festyn dożynkowy obfitował w wiele atrakcji i konkursów. Tradycyjnie już, sołectwa z gminy Olecko, w tym Judziki, Lenarty (wraz z Białą Olecką) i Babki Oleckie przygotowały stoiska z tradycyjnymi potrawami regionalnymi.

AM

 

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 35