Do biedronki przyszedł żuk …
czwartek, 24 października 2019 16:28

 

Kliknij by zobaczyć galerię

23.10.2019 r. Projekt „Przedszkolak otwarty na świat”. W przedszkolu znów teatralnie. Dzisiaj inscenizowaliśmy wiersz Jana Brzechwy pt. "Żuk". Dzieci z własnej inicjatywy i z dużym zaangażowaniem wykonały kukiełki. Dzięki nim przedstawiły niełatwą sytuację Żuka, który ubiegał się o rękę Biedronki. Niestety różnice między nimi były zbyt wielkie. Biedronka wybrała Muchomora za męża, bo tak jak ona miał wspaniałe piegi. Podobieństwo, jak się okazuje, ma kluczowe znaczenie.

MS

 

 
Życiodajne pszczoły
środa, 23 października 2019 18:33

 

Kliknij by zobaczyć galerię

23 października 2019 r. w klasach I-III odbyły się zajęcia edukacyjne pt: „Życiodajne pszczoły”. Zajęcia prowadził pan pszczelarz, który opowiadał o życiu i roli pszczół. Podczas zajęć odbywała się degustacja miodu. Każde dziecko po zajęciach otrzymało słodki upominek.

BR

 

 
"BohaterON"
niedziela, 20 października 2019 18:34

 

Kliknij by zobaczyć galerię

18.10.2019 r. W naszej szkole dobiegła końca kampania społeczna BohaterON. To ogólnopolska akcja, której celem jest wysyłanie kartek do żyjących uczestników powstania warszawskiego, aby w ten sposób okazać im wdzięczność, ale także oddać hołd za ich heroiczną walkę. Kampania pozwoliła przybliżyć uczniom historię powstania warszawskiego i poznać dramatyczne losy walczących o wolność stolicy. Dzięki biogramom dostępnym na stronach internetowych akcji BohaterON uczniowie wysłali samodzielnie wykonane kartki do żyjących uczestników powstania warszawskiego. Są one wyrazem naszej pamięci o bohaterskim zrywie mieszkańców stolicy.

Szkolny organizator kampanii: Agnieszka Łaskowska

 

 
Tydzień kolorów
niedziela, 20 października 2019 09:17

 

Kliknij by zobaczyć galerię

18 października 2019 r. w ZWP podsumowano obchody "Tygodnia kolorów". Przez kolejne dni tygodnia dzieci przychodziły ubrane na żółto, zielono, czerwono i niebiesko. Oprócz tego zabawy w poszczególnych dniach były dostosowane do podanego koloru. I tak bawiliśmy się w: „W żółtym mi do twarzy, mogę sobie pomarzyć”, „Grasz w zielone – gram w zielone", „A błękit dookoła", „Pomidor". W związku z podsumowaniem akcji, w piątek odbył się poczęstunek, podczas którego zostały wręczone dzieciom i rodzicom dyplomy za szczególne zaangażowanie w obchody Tygodnia kolorów. Każde dziecko otrzymało również drobny upominek. Serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom dzieci przedszkolnych za pomoc, kreatywność i aktywny udział w zabawie z kolorami.

Małgorzata Skrocka

 

 
108. rocznica urodzin porucznika Kazimierza Nuszla
piątek, 18 października 2019 17:05

 

Kliknij by zobaczyć galerię

18 października 2019 r. odbył się uroczysty apel z okazji 108. rocznicy urodzin por. Kazimierza Nuszla (1911-1940), którego Dąb Pamięci posadzono przy naszej szkole w dniu 24 czerwca 2010 r. i odsłonięto tablicę pamiątkową dla jego upamiętnienia i uhonorowania.

Kazimierz Nuszel wywodził się z kresowej rodziny. Urodził się 108 lat temu – 19 października 1911 r. w Wilnie, w polskiej, katolickiej rodzinie mieszczańsko-ziemiańskiej. Jego ojciec, Jan Nuszel był urzędnikiem i pracował na kolei. Matka, Weronika Nuszel zajmowała się prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci: Kazimierza, Stanisława, Edwarda i Jana. Była spokrewniona z generałem Tadeuszem Kościuszko. Kazimierz Nuszel ukończył Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta w Wilnie, a następnie w 1934 r. Wydział Prawa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie im. Stanisława Batorego w Wilnie, uzyskując tytuł magistra praw. Wraz z wybuchem II wojny światowej w 1939 r. Kazimierz Nuszel jako podporucznik został zmobilizowany i przydzielony do 70 Pułku Piechoty w Pleszewie, skąd wyruszył na front. Trafił do sowieckiej niewoli i przebywał w obozie w Kozielsku. W kwietniu 1940 r. decyzją sowieckich władz został rozstrzelany przez NKWD, a zwłoki zakopano w miejscu zbiorowej zbrodni w lesie katyńskim w pobliżu miejscowości Katyń. Obecnie znajduje się tam Polski Cmentarz Wojenny Ofiar Katynia. Kazimierz Nuszel pośmiertnie został awansowany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej do stopnia porucznika.

I tylko pamięć pozostała

po tej katyńskiej nocy…

pamięć nie dała się zgładzić

nie chciała ulec przemocy.

Organizacja apelu: Agnieszka Łaskowska, Andrzej Malinowski

AM

 

 
Jesienne brzozy
środa, 16 października 2019 21:09

Kliknij by zobaczyć galerię

15.10.2019 r. Podczas zajęć plastycznych uczniowie klasy I wykonywali prace do szkolnej galerii plastycznej. Jesienne brzozy zostały wykonane techniką drukowania farb plakatowych przy pomocy folii bąbelkowej. Drzewa wyglądają fantastycznie. Wprowadzają w nastrój jeszcze ciepłej i wielobarwnej jesieni. Już niedługo sceneria się zmieni, więc cieszmy się słońcem i kolorami.

Małgorzata Skrocka

 

 
Dzień Papieski w szkole
środa, 16 października 2019 20:47

 

Kliknij by zobaczyć galerię

“Wstańcie, chodźmy!” – to hasło XIX Dnia Papieskiego, który obchodzony był 13 października w całej Polsce. My również włączyliśmy się w obchody tego dnia. W naszej szkole, 16.10.2019 r. (w bibliotece szkolnej) odbył się montaż słowno-muzyczny upamiętniający pontyfikat Jana Pawła II. Montaż był wyrazem podziwu i ogromnej wdzięczności naszemu rodakowi za jego posługę miłości Kościołowi. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy odśpiewaniem Barki, ulubionej pieśni Jana Pawła II. Uczniowie klas II, II, IV i VI swymi występami wyrazili wdzięczność Ojcu Świętemu za troskę, miłość, dobroć, prawdę i niezwykłą osobliwość. Na koniec spotkania padły pytania dotyczące życia i pontyfikatu św. Jana Pawła II. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą.

Organizacja spotkania: Marzanna Sienkiewicz

MS

 

 
„Dwie okupacje: 1939-1945”
środa, 16 października 2019 20:08

 

Kliknij by zobaczyć galerię

We wtorek, 15 października 2019 r. uczennice klasy VIII: Karolina Balewska i Magdalena Borkowska wraz z panią Agnieszką Łaskowską odwiedziły Olecką Izbę Historyczną. Celem wyjazdu było obejrzenie wystawy „Dwie okupacje: 1939-1945”. Ekspozycja składa się z oryginalnych, zabytkowych dokumentów związanych z okupacjami niemiecką i radziecką. Poprzedziła ją prelekcja autora – pana Jacka Rutkowskiego, historyka i konsultanta WMODN w Ełku, poświęcona tragicznym wydarzeniom II wojny światowej oraz losom ludzi z tamtego czasu.

 

 
Dzień Edukacji Narodowej
sobota, 12 października 2019 10:54

 

Kliknij by zobaczyć galerię

11 października 2019 r. odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie i rodzice złożyli nauczycielom oraz pracownikom szkoły serdeczne podziękowania i życzenia, natomiast p.o. dyrektora, pani Justyna Adamczyk wręczyła im nagrody za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz na rzecz szkoły.

Organizacja apelu: Marzenna Grodzicka, Małgorzata Korotko.

Pani Agnieszka Łaskowska otrzymała Nagrodę Burmistrza Olecka – wręczenie nagrody odbyło się w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku.

*Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione w 1972 r. jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 r. obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r.

AM

 

 
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
wtorek, 08 października 2019 16:47

 

Kliknij by zobaczyć galerię

4 października – to Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W związku z tym, 1.10.2019 r. chętni uczniowie brali udział w Mistrzostwach Szkoły w Tabliczce Mnożenia. W tym roku szkolnym padł kolejny rekord – zgłosiło się aż 18 uczestników. W zmaganiach o tytuł Mistrza Szkoły wzięli udział uczniowie klas V-VIII. Mistrz swoją pracę napisał w ciągu 5,5 minuty, popełniając trzy błędy, a został nim uczeń klasy VII - Jakub Luty. Tym samym został on zwolniony z zaliczania tabliczki w roku szkolnym 2019/2020 i otrzymał za to zaliczenie ocenę celującą. Wicemistrzem szkoły został Sebastian Wierżyński - popełnił również trzy błędy, ale pisał o minutę dłużej, trzecie miejsce zajęła Gabriela Domysławska z klasy VI. Wszystkim uczestnikom gratuluję wiedzy i szybkości w liczeniu i czekam od lat na mistrza, który napisze wszystko bezbłędnie.

Podsumowanie mistrzostw odbyło się na apelu szkolnym 8.10.2019 r.

Marzenna Grodzicka

 

 
„Znajdźmy wspólny język”
niedziela, 06 października 2019 09:12

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W piątek, 4.10.2019 r. odbyła się V edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Hasło tegorocznej imprezy brzmiało: „Znajdźmy wspólny język”. Celem tego przedsięwzięcia jest zachęta do korzystania z zasobów bibliotek – instytucji kultury dostępnych dla wszystkich. W spotkaniu w oleckiej bibliotece uczestniczyli uczniowie naszej szkoły: Zuzanna Pęcak, Alicja Rydzewska i Wojciech Korotko. Wzięli oni udział w ciekawych konkurencjach i grach edukacyjnych związanych z literaturą: odszyfrowywali słowa, czytali mapę, układali puzzle i zdania z rozsypanek, w niekonwencjonalny sposób korzystali z zasobów bibliotecznych. Po wykonaniu zadań uczestnicy akcji bawili się, tańcząc zumbę.

Organizacja wyjazdu: Agnieszka Łaskowska i Marzanna Sienkiewicz

 

 
Wybory uzupełniające do Rady Samorządu Uczniowskiego
sobota, 05 października 2019 10:06

 

Kliknij by zobaczyć galerię

4 października 2019 r. odbyły się wybory uzupełniające do Rady Samorządu Uczniowskiego. Uprawnionych do głosowania było 45 uczniów, wydano 39 kart do głosowania; karty wyjęte z urny: nieważnych – 5, ważnych – 34.

Najwięcej głosów zdobyli i dostali się do Rady SU: Karolina Balewska (kl. VIII), Wojciech Korotko (kl. VI) i Zuzanna Pęcak (kl. VI).

Opiekunem samorządu uczniowskiego jest Marzenna Grodzicka.

Skład komisji wyborczej: Marzenna Grodzicka, Magdalena Borkowska, Ferdynand Grodzicki, Izabela Rybczyńska, Marcel Kumkowski

AM

 

 
Dzieci z ZWP na Baśniowym Szlaku w Rutce-Tartak
czwartek, 03 października 2019 17:56

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W czwartek, 3 października 2019 r. w ramach realizacji projektu „Przedszkolak otwarty na świat” dzieci z zespołu wychowania przedszkolnego wyjechały do Doliny Przygód nad Szeszupą w Rutce-Tartak. Był to już ich czwarty przystanek na Baśniowym Szlaku. Tym razem dzieci zawitały do tajemniczej krainy rzek i jezior. W przemierzaniu oryginalnej trasy, z torem przeszkód i ścieżką zdrowia pomocny był im krasnoludek Sikorek. To właśnie z nim dzieci wykonywały niełatwe zadania, poznały zwyczaje ptaków, dzika, łosia, bobra, zająca i stanęły oko w oko z mamutem zamieszkującym niegdyś te tereny. Na koniec poznały przejmującą legendę o duszy pokutującej w postaci wilka, którego przed wieloma laty można było spotkać nad Szeszupą.

Za przejście Doliną Przygód nad Szeszupą dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.

*Szeszupa – rzeka w Polsce, na Litwie i w Rosji (lewy dopływ Niemna) o długości 298 km (na terenie Polski – 27 km)

MS

 

 
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków
poniedziałek, 30 września 2019 18:11

 

Kliknij by zobaczyć galerię

30.09.2019 r. Nasza biblioteka szkolna włączyła się w Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, tym razem z Gangiem Słodziaków. Jest to druga edycja, do której zaprasza nas sklep Biedronka. Otrzymaliśmy zestaw książek „Gang Słodziaków” oraz pluszaki znane z reklam telewizyjnych. Materiały te są inspiracją do codziennego głośnego czytania. Asystencji biblioteczni wraz z bibliotekarzem zorganizowali konkurs plastyczny dla klas I-IV na historie dotyczące GANGU SŁODZIAKÓW oraz/lub komiks o SŁODZIAKACH. Prace plastyczne, w których dzieci prezentowały swoją wyobraźnię, posłużyły do dekoracji klasy na dzisiejsze spotkanie. Dzisiejsze spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania najnowszej piosenki o Słodziakach. Wspólnie zastanowiliśmy się dlaczego warto czytać. Powody zostały spisane i wyeksponowane w czytelni. Starsze dzieci wysłuchały jednej z opowieści zawartych w książce, natomiast najmłodsze po wysłuchaniu opowieści miały za zadanie pokolorowanie bohaterów.

Nauczyciele ocenili prace i wyłonili zwycięzców. W kategorii klas I-II pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Pęcak, drugie miejsce – Nadia Daniłowicz i trzecie – Joanna Woźnicka. W kategorii klas III-IV pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Osiecka, drugie – Kamil Kukowski i trzecie – Kacper Siedlecki.

Dzieci zostały zaproszone i pozytywnie zmotywowane do codziennego głośnego czytania.

MS

 

 
Święto Ziemniaka 2019
niedziela, 29 września 2019 16:59

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W niedzielne popołudnie, 29 września 2019 r. na posesji szkolnej odbyło się Święto Ziemniaka, zorganizowane przez Sołectwo Judziki i naszą szkołę. Jak na takie święto przystało, na biesiadnym wiejskim stole pojawiła się babka ziemniaczana, która była królową potraw przygotowanych przez gospodynie z Judzik. Nie zabrakło też kartaczy i pieczonych ziemniaków. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o pochodzeniu tej rośliny i o ziemniaczanych rekordach. Do Polski ziemniaki przywędrowały za sprawą króla Jana III Sobieskiego, który przysłał worek ziemniaków królowej Marysieńce. Miało to miejsce podczas odsieczy wiedeńskiej w 1683 r. Organizatorzy zadbali o konkursy i konkurencje sprawnościowe związane z ziemniakami. W scence „Wielkie wykopki” w rolę „nietypowych” rolników wcielili się radny Ferdynand Grodzicki i mieszkanka Judzik, Monika Bomber, która wystąpiła również w Tańcu Arlekina i podbiła serca publiczności. Równie pięknie tańczył Mariusz Osiecki, zajmując drugie miejsce. Z kolei w Modzie wykopkowej zwyciężyła para z Lenart – Katarzyna Stypułkowska i Przemysław Jankowski. W tej konkurencji z dostępnych materiałów i części garderoby mężczyzna musiał stworzyć strój wykopkowy i ubrać w niego kobietę, tak by jednocześnie było poręcznie, wygodnie i modnie. W konkurencji wybierania ziemniaków z piasku zwyciężyły: Jadwiga Osiecka i Zuzanna Osiecka z Lenart. One też były najlepsze w rzucie ziemniakiem do celu. W biegu z ziemniakiem na łyżce I miejsce zajęli: Oliwia Kotowska (Lenarty) i Sebastian Jarzębowicz (Gordejki). Rozstrzygnięty został także konkurs na Ziemniaczanego stworka i Dziwnego ziemniaka. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody.

Święto Ziemniaka było kolejnym miłym i udanym spotkaniem integrującym lokalną społeczność.

Przygotowanie potraw: Sołectwo Judziki (sołtys, p. Teresa Korotko i mieszkańcy)

Przygotowanie konkursów i konkurencji: Sołectwo Judziki i pracownicy SP Judziki

AM

 

 
Piknik Europejski w Lenartach
sobota, 28 września 2019 17:54

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W sobotę, 28 września 2019 r. w Lenartach odbył się kolejny już piknik europejski. Jego organizatorem był Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Olecko, działający przy Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rolniczej. W programie pikniku znalazły się atrakcje dla dzieci, konkurencje sprawnościowe z nagrodami, quiz „Europejskie koło fortuny”, konkurs wiedzy o Unii Europejskiej. Ponadto rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży z gminy Olecko „Moja mała Ojczyzna w Europie”. I miejsce zajął Wiktor Jankowski (Lenarty), II – Magdalena Borkowska (Lenarty), III – Izabela Rybczyńska (Olecko) – uczniowie naszej szkoły. Przy stoisku informacyjnym można było pogłębić swoją wiedzę o krajach UE.

Dzisiejsza pogoda, choć kapryśna nie popsuła dobrej zabawy, przyjemnego i pożytecznego spędzenia czasu. Piknik prowadzili: Aleksandra Ciechanowicz-Osiecka i Dawid Bondarenko.

AM

 

 
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
piątek, 27 września 2019 17:13

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Których nam nikt nie wynagrodzi,

i których nic nam nie zastąpi,

lata wy straszne, lata wąskie

Jak dłonie śmierci w dniu narodzin (…)

Krzysztof Kamil Baczyński


Piątek, 27 września 2019 r. Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Na tegoroczne czytanie przygotowane zostały wiersze poświęcone tematyce wojennej. Od wybuchu II wojny światowej minęło już 80 lat. Wojna była jednym z najtragiczniejszych doświadczeń ludzkości.

Wiersze czytali: Alicja Rydzewska, Zuzanna Pęcak, Joanna Gliniecka, Wojciech Korotko, Andrzej Malinowski (nauczyciel), Karolina Balewska, Agnieszka Łaskowska (nauczyciel)

Organizacja spotkania: Marzanna Sienkiewicz, Agnieszka Łaskowska

AM

 

 
Kuchcikowo – zdrowe i niezwykłe dekoracje
czwartek, 26 września 2019 19:42

 

Kliknij by zobaczyć galerię

26.09.2019 r., zespół wychowania przedszkolnego, realizacja projektu „Przedszkolak otwarty na świat”. W naszym Kuchcikowie było jak zwykle bardzo przyjemnie. Dzieci wykazywały się inwencją twórczą i pomysłowością podczas dekorowania jaj na twardo. Może dzisiejsze zajęcia będą dla nich inspiracją podczas organizacji przyjęć rodzinnych.

MS

 

 
Święto plonów 2019 w Olecku
niedziela, 22 września 2019 15:01

 

Kliknij by zobaczyć galerię

22.09.2019 r. (niedziela). Mieszkańcy naszej parafii aktywnie uczestniczyli w dożynkach gminnych w Olecku. Sołectwa: Judziki, Lenarty, Babki Oleckie przygotowały piękne stoiska z tradycyjnymi i regionalnymi potrawami. Ponadto za szczególne osiągnięcia w produkcji rolnej zostały nagrodzone m.in. trzy panie z Judzik: Halina Domańska, Beata Korotko i Teresa Korotko (sołtys wsi).

AM

 

 
Wyprawa do Suwalskiego Parku Krajobrazowego
sobota, 21 września 2019 16:40

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W ramach efektywnej współpracy trzech szkół: Szkoły Podstawowej w Judzikach, Szkoły Podstawowej nr 2 w Olecku i Szkoły Podstawowej w Gąskach oraz Stowarzyszenia „Nasze Pasje” w Olecku odbył się w sobotę, 21 września 2019 r. wspólny wyjazd do Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie zaobserwowali i poznali w nim elementy rzeźby krajobrazu polodowcowego – doliny, jeziora, moreny, rynny subglacjalne, sandry, ozy, kemy i głazy narzutowe. Weszli na Cisową Górę, dotarli do źródeł rzeki Szeszupy, zwiedzali rezerwaty przyrody – głazowiska, przeszli 3,5 km ścieżką dydaktyczną – Dolina Czarnej Hańczy z miejscowości Malesowizna-Turtul do Bachanowa. Poznali środowisko przyrodnicze jeziora Hańcza – najgłębszego w Polsce oraz walory geograficzne, społeczne i kulturowe parku. Wyprawa do Suwalskiego Parku Krajobrazowego była niecodzienną, bardzo ciekawą oraz atrakcyjną lekcją historii i geografii. Zakończyła się ogniskiem w Judzikach i wręczeniem uczniom dyplomów uczestnictwa w zajęciach terenowych.

Uczestnicy wyprawy ze szkoły w Judzikach: Patrycja Zagacka, Aleksandra Czajka, Maja Wierżyńska, Alicja Rydzewska, Zuzanna Pęcak, Joanna Gliniecka, Gabriela Domysławska, Zuzanna Stypułkowska, Sebastian Wierżyński, Magdalena Borkowska

Organizacja wyjazdu i opieka nad uczniami: Andrzej Malinowski, Agnieszka Łaskowska, Małgorzata Skrocka, Wojciech Tatarczuk, Wojciech Jegliński, Marzena Kamińska-Kopiczko i Cezary Lasota

*Suwalski Park Krajobrazowy powstał w 1976 r. i obejmuje powierzchnię 6338 ha. Cały obszar znajduje się w dorzeczu Niemna, do którego doprowadzają wody dwie rzeki: Czarna Hańcza i Szeszupa

AM

 

 
"Sprzątanie świata 2019"
piątek, 20 września 2019 21:27

Kliknij by zobaczyć galerię

Piątek, 20.09.2019 r. Uczniowie naszej szkoły kolejny raz wzięli aktywny udział w akcji Sprzątania świata, w tym roku pod hasłem – „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”. Było to nasze wspólne działanie na rzecz poszanowania środowiska. Każda klasa sprzątała wyznaczony teren (miejsce) w Judzikach i Lenartach. Dzisiaj zebranych zostało niewiele śmieci. Z roku na rok jest ich coraz mniej. To dobry znak.

AM

 

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 34