Wapień sylurski i wapiennik w Golubkach PDF Drukuj Email
piątek, 08 kwietnia 2016 18:03

W piątek, 8 kwietnia 2016 r. odbyły się zajęcia terenowe w ramach szkolnego klubu historycznego „Odnaleźć przeszłość”. Ich celem było poznanie walorów historycznych Golubek i Stożnego. Członkowie klubu poznali historię obu miejscowości, obiekty zabytkowe i ciekawe miejsca. Interesującym obiektem okazał się wapiennik w Golubkach – pozostałości pieca i komin. Służył on do wypalania z wapiennych skał tzw. wapna palonego. Uzyskiwało się go w temperaturze 1300°C. Powstałe bryły wapna wrzucano do wałów z wodą, gdzie zachodził proces ich gaszenia. Wapno, po wymieszaniu z trocinami wykorzystywano do wypełniania drewnianych konstrukcji ryglowych w mazurskich budynkach gospodarczych i do produkcji cegieł. Wapiennik w Golubkach wybudowano na początku XX w. – działał do lat 70. W okolicy znajdują się złoża wapienia sylurskiego. Uczniowie widzieli je na pobliskich polach.

W zajęciach uczestniczyli: Kamil Nalewajko, Damian Makowski (uczniowie kl. V SP), Kacper Bernacki, Piotr Augustynowicz (uczniowie kl. I G) i Jakub Skrzypiec (uczeń kl. II G).

Organizatorami wyjazdu byli: Andrzej Malinowski (opiekun klubu) i Marzanna Sienkiewicz.

Poprawiony: piątek, 08 kwietnia 2016 18:33