WYCHOWANIE PATRIOTYCZNE PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 06 października 2015 11:43

Strona została założona 24.03.2010 r.

Nasza szkolna gazetka "Gazeta Porządna"

20 lat wspólnie

Prezentacja jest udostępniona w formacie .pdf.

Aby móc ją przeglądać należy mieć zainstalowny program Adobe Reader, który jest do pobrania ze strony Adobe.Adobe Reader jest programem darmowym.

 

Jeżeli mamy już zainstalowany ten program, wystarczy kliknąć na naszej gazetce lewym klawiszem myszy i otworzy się Reader, który zacznie pobierać nasz plik.

Jeżeli natomiast chcemy tylko zapisać gazetkę na swoim dysku, należy kliknąć prawym klawiszem myszy na niej i z podręcznego menu wybrać polecenie: Zapisz element docelowy jako....

30.04.2012 r. - Apel z okazji 221. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

 

100. rocznica urodzin por. Kazimierza Nuszla

 

 

W środę, 19 października 2011 r. społeczność Zespołu Szkół w Judzikach świętowała 100. rocznicę urodzin porucznika Kazimierza Nuszla, którego Dąb Pamięci został posadzony rok temu przy szkole. Obecnością swoją zaszczycił bratanek porucznika – Andrzej Nuszel, który specjalnie na tę uroczystość przybył z Gdańska.

W żywej lekcji historii udział wzięli: Burmistrz Olecka, Wacław Olszewski; kierownik wydziału edukacji UM, Elżbieta Rękawek; dyrektorzy szkół gminy Olecko; por. Wojska Polskiego, Zygmunt Korotko; uczniowie i pracownicy szkoły. Uroczystość miała podniosły i patriotyczny charakter. Młodzież zaprezentowała montaż słowno-muzyczny. Przy Dębie Pamięci i tablicy pamiątkowej złożono kwiaty i zapalono znicze. – Składam wyrazy podziękowania społeczności szkolnej Zespołu Szkół w Judzikach za okazaną pamięć w 100-lecie urodzin mojego stryja, zamordowanego w 1940 r. przez sowieckie NKWD w Katyniu. Posadzony Katyński Dąb Pamięci będzie dla pokoleń świadectwem polskiej tragedii narodowej – powiedział Andrzej Nuszel.
Kazimierz Nuszel wywodził się z kresowej rodziny. Urodził się sto lat temu - 19 października 1911 r. w Wilnie; w polskiej, katolickiej rodzinie mieszczańsko-ziemiańskiej.

Ojciec, Jan Nuszel był urzędnikiem i przez całe życie zawodowe pracował na kolei. Matka, Weronika Nuszel z Baranowskich zajmowała się prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci – czterech  synów: Kazimierzem, Stanisławem, Edwardem i Janem. Była spokrewniona z generałem Tadeuszem Kościuszko. Z godnością, tak jak wiele polskich kobiet w okresie rozbiorów - w zaborze rosyjskim nosiła tzw. „czarną biżuterię”, symbolizującą polski patriotyzm i opór przeciwko zaborcy. Kazimierz Nuszel ukończył Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta w Wilnie, a następnie w 1934 roku Wydział Prawa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie imienia Stanisława Batorego w Wilnie uzyskując tytuł magistra praw. Z wybuchem II wojny światowej, Kazimierz Nuszel jako podporucznik  zostaje zmobilizowany i przydzielony do 70-tego Pułku Piechoty w Pleszewie, skąd wyrusza na front. Trafił do sowieckiej niewoli i przebywał w obozie w Kozielsku. W kwietniu 1940 r. decyzją sowieckich władz zostaje rozstrzelany przez NKWD; zwłoki zakopano w miejscu zbiorowej zbrodni w lesie katyńskim w pobliżu miejscowości Katyń.

Kazimierz Nuszel pośmiertnie został awansowany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej  do stopnia porucznika. Młodsi bracia - podchorążowie: Stanisław, także absolwent prawa na Uniwersytecie Wileńskim oraz Edward - student medycyny, brali udział w wojnie obronnej 1939 r.. Po wojnie bliższa i dalsza rodzina porucznika Kazimierza Nuszla repatriowała się na Ziemie Odzyskane między innymi do Gdańska, gdzie do dzisiaj zamieszkuje. Obecnie z najbliższych żyją w Gdańsku dzieci brata Edwarda: Joanna i Andrzej Nuszel - córka brata Stanisława - Liliana.

30.04.2010 r. - uroczysty apel z okazji 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

 

Dzień Pamięci o Holokauście

 

 

W sobotę, 16 kwietnia 2011 r. uczniowie Zespołu Szkół w Judzikach, w ramach obchodów „Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości” wzięli udział w wyjazdowej lekcji historii w Jedwabnem i Tykocinie. W Polsce dzień ten jest obchodzony 19 kwietnia – początek powstania w getcie warszawskim.

Liczba ofiar Holocaustu jest szacowana na 5-6 milionów, choć dokładna ilość nie jest znana z powodu braku kompletnych ewidencji oraz systematycznego niszczenia archiwów i zacierania śladów przez władze niemieckie w obliczu klęski wojennej. Jedna trzecia tej liczby, czyli ok. 2 miliony, stanowiły dzieci.

Celem tych obchodów jest: uchronienie od zapomnienia pamięci o narodzie żydowskim żyjącym od wieków na polskiej ziemi; przybliżenie kultury żydowskiej polskim uczniom; uświadomienie młodzieży polskiej wkładu kultury żydowskiej w kulturę polską; walka ze stereotypami i przejawami antysemityzmu; kształtowanie postaw otwartych na inne kultury i innych ludzi; zapoznanie z przyczynami i rozmiarem zbrodni dokonanej przez nazistów na Żydach w czasie II wojny światowej.

Uczniowie zapoznali się z okolicznościami pogromu Żydów w Jedwabnem koło Łomży, w którym brała udział część polskich mieszkańców tej miejscowości. Przy pomniku zapalili znicz i położyli kamienie, zgodnie z tradycją żydowską (kwiaty dla żywych – kamienie dla umarłych). Dowiedzieli się również, że Polska była jedynym krajem okupowanym przez Niemcy w czasie II wojny światowej, w którym formalnie wprowadzono karę śmierci dla każdego, kto ukrywa lub pomaga w inny sposób Żydom. Pomimo tego, Polacy stanowią największy odsetek pośród Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

W Tykocinie uczniowie zwiedzili synagogę i dom talmudyczny (muzeum) oraz odwiedzili najstarszy zachowany cmentarz żydowski w Polsce, powstały w 1522 roku wraz z przybyciem Żydów do Tykocina.

W Judzikach posadzono Katyński Dąb Pamięci

 

 

… W kwietniu 1940 roku w miejscowości Katyń w Rosji, 20 kilometrów od Smoleńska nad rzeką Dniepr został rozstrzelany porucznik Kazimierz Nuszel, urodzony 19 października 1911 r. w Wilnie … Był jednym z 21 473. bestialsko zamordowanych polskich jeńców. Mordu dokonało NKWD na rozkaz Stalina. Ofiarami byli oficerowie Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej, Straży Granicznej, Straży Więziennej oraz innych organów Państwa Polskiego.

W dniu 24 czerwca 2010 r. przy Zespole Szkół w Judzikach został posadzony Dąb Pamięci i odsłonięta tablica pamiątkowa dla upamiętnienia i uhonorowania porucznika Kazimierza Nuszla. W uroczystości udział wzięli: burmistrz Olecka Wacław Olszewski, kierownik wydziału edukacji UM Elżbieta Rękawek, przewodniczący komisji oświaty Władysław Gawroński, porucznik Wojska Polskiego Zygmunt Korotko, dyrektorzy szkół gminy Olecko, ks. proboszcz Dariusz Jasiulewicz, sołtysi i mieszkańcy okolicznych miejscowości, rodzice, pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół w Judzikach.

W gminie Olecko posadzono już dwa dęby: 7 maja 2010 r. przy Szkole Podstawowej nr 1 w Olecku i 17 czerwca 2010 r. przy Gimnazjum nr 2 w Olecku. W województwie warmińsko-mazurskim posadzono 205 dębów. Katyńskie Dęby Pamięci posadzono także w USA, Rosji, Szwajcarii, Norwegii, Niemczech, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, Białorusi i Ukrainie.

Andrzej Malinowski

Święto Niepodłegłości 2010

Święto Niepodległości 2010

10.11.2010 r. - Uroczysta akademia z okazji 92. Rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Poprawiony: wtorek, 06 października 2015 11:44