Rzeka rzece nierówna PDF Drukuj Email
niedziela, 29 października 2017 12:09

Grupa V w składzie: Kinga Konopko, Kamila Sawicka, Kamila Łęgowska, Sandra Romanowska i Karolina Górska w ramach realizacji projektu „W przyszłość bez barier” zajmowała się poznawaniem rzeki i odkrywaniem wszystkich jej tajemnic – „Rzeka rzece nierówna”. Uczniowie poznali budowę rzeki, reżim rzeczny oraz „rzeczne rekordy światowe”. Na zajęciach terenowych w dniu 18.10.2017 r. dokonali obserwacji i pomiaru rzeki Legi, przepływającej w sąsiedztwie szkoły. Ustalono, że: rzeka płynie w kierunku południowo-wschodnim; koryto naturalne, szerokość koryta – 435 cm, kształt koryta wciosowy, koryto niezbyt czyste, dno niewidoczne; stan wody wysoki; siła nurtu średnia; rzeka nie jest obwałowana; średnia głębokość – 113 cm, prędkość przepływu – 1,16 m/s; lewa terasa zalewowa – trzcina, prawa terasa zalewowa – pole i łąka, lewa terasa nadzalewowa – droga, prawa terasa nadzalewowa – gospodarstwo rolne; słaby zapach wody, woda lekko mętnawa; azot azotanowy (NO3) – 0,2 mg/l – klasa I, odczyn pH – 8, zasadowy, klasa II, twardość wody – 9 ◦n, miękka. 25.10.2017 r. uczestnicy zajęć wykonali model rzeki.

Prowadzący zajęcia: Andrzej Malinowski

Poprawiony: niedziela, 29 października 2017 12:34