Przytulmy Polskę do serca
piątek, 09 listopada 2018 17:30

Biel śniegu i żar czerwieni

i orły dumne, piastowskie,

to wieczne symbole tej ziemi

najbliższej sercu, bo polskiej!

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 9 listopada 2018 r. odbyła się w szkole  uroczysta akademia. Dzisiejszy dzień uczyniliśmy refleksją nad historią i współczesnością naszej ojczyzny, inaczej niż zwykle przyjrzeliśmy się Polsce. Zjednoczyło nas wspólne przeżywanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wysłuchaliśmy wierszy i pieśni patriotycznych, w których jak w lustrze odbiły się losy polskiego narodu, obejrzeliśmy fragmenty filmów historycznych. Równo o godz. 11.11 zaśpiewaliśmy hymn narodowy, włączając się w ten sposób do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej – „Rekord dla Niepodległej”. Dyrektor szkoły, Beata Prześniak wręczyła nagrody uczniom, którzy zwyciężyli w konkursie wiedzy o Polsce „Czy znam Cię Polsko?” – Alicji Rydzewskiej, Zuzannie Pęcak, Karolinie Balewskiej i Julii Domańskiej. W części końcowej uroczystego spotkania wszyscy odśpiewali pieśń „Żeby Polska była Polską” i częstowali się tortem, upieczonym specjalnie z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

*Kiedy w 1914 roku rozpoczęła się I wojna światowa Polacy stanęli do walki z nadzieją, że przez ich krew i blizny droga prowadzi do wolnej ojczyzny. Na czele tworzonych polskich oddziałów wojskowych stanął Józef Piłsudski. W odezwie do żołnierzy mówił: „Wybiła godzina rozstrzygająca. Polska przestała być niewolnicą i sama chce stanowić o swoim losie, sama chce budować swą przyszłość, rzucając na szalę wypadków własną siłę oręża. Kadry armii polskiej wkroczyły na ziemię Królestwa Polskiego, zajmując ją na rzecz właściwego, istotnego, jedynego gospodarza – Ludu Polskiego, który ją swą krwawicą użyźnił i wzbogacił. Zajmują ją w imieniu Władzy Naczelnej Rządu Narodowego. Niesiemy całemu Narodowi rozkucie kajdan, poszczególnym zaś warstwom warunki normalnego rozwoju.”

Prowadzący akademię: Aleksandra Jankowska, Miłosz Sienkiewicz

Poczet flagowy: Alicja Rydzewska, Nikodem Walkowiak, Joanna Gliniecka

Organizacja akademii: Andrzej Malinowski, Małgorzata Korotko, Beata Kamińska-Kołodzińska, Urszula Grzybowska

Tort upiekły: Małgorzata Korotko, Beata Kamińska-Kołodzińska, Marietta Protasiewicz