Tydzień Edukacji Globalnej 2019 – Dzień pierwszy PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
poniedziałek, 18 listopada 2019 22:04

 

Kliknij by zobaczyć galerię

18.11.2019 r. Tegoroczny Tydzień Edukacji Globalnej przebiega pod hasłem „Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!” (13 cel ZR – Działania w dziedzinie klimatu). Lider Edukacji Globalnej w szkole – Andrzej Malinowski przedstawił Cele Zrównoważonego Rozwoju i omówił klimat na Ziemi. Następnie uczniowie klasy I z wychowawczynią, Małgorzatą Skrocką przedstawili Arktykę, natomiast uczniowie kl. II (wychowawca Urszula Grzybowska) prezentowali Antarktydę. W prezentacjach znalazły się następujące zagadnienia:

1) wielkość kontynentu, liczba ludności, liczba państwa, języki urzędowe, klimat, charakterystyczne rośliny, charakterystyczne zwierzęta, typowe stroje, muzyka, zabytki, atrakcje turystyczne, rolnictwo, hodowla, przemysł, ciekawostki;

2) informacja, jakie są przyczyny zmian klimatu na konkretnym kontynencie/miejscu i co trzeba zrobić, żeby temu zapobiec.

Ponadto każda z tych klas przygotowała plakat informujący o tym, jakie działania należy podjąć na konkretnym kontynencie/miejscu, by przeciwdziałać zmianom klimatu i ich skutkom.

Uczniowie stwierdzili, że problemem jest topnienie lodowców i zmniejszanie się lądolodu na Antarktydzie. Antarktyda ociepla się 4-5 razy szybciej niż reszta planety. Gdyby stopić pokrywę lodową tego kontynentu, poziom wód na Ziemi podniósłby się o 60 m. Jeśli poziom mórz podniesie się zaledwie o metr do końca wieku, będzie to oznaczać dewastację Florydy, Wietnamu i Bangladeszu. Setki milionów ludzi żyjących na tych terenach czeka zagłada.

Następnie uczniowie podali przykłady, co każdy z nas może zrobić dla ochrony klimatu – lodowców na Antarktydzie i w Arktyce:

- ograniczyć spalanie śmieci i wszelkich odpadów;

- zachęcać dorosłych do stosowania nowoczesnych rozwiązań, jakimi są odnawialne źródła energii;

- oszczędzać energię elektryczną w domu i w szkole;

- oszczędzać papier i wodę;

- sortować odpady;

- chronić lasy, sadzić rośliny ogrodowe i drzewa.

AM

 

Poprawiony: poniedziałek, 18 listopada 2019 22:28