Narodowe Czytanie „Balladyny”
sobota, 05 września 2020 17:47

5.09.2020 r. (sobota). Za nami 9. edycja Narodowego Czytania. To przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzacja dzieł polskiej literatury, czytelnictwa i kultury żywego słowa. Akcję po raz pierwszy zorganizowano w 2012 r. wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza”. Lekturą tegorocznej edycji była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. „Ta książka jest elementem naszej tożsamości, polskiej kultury i polskiej duszy – powiedział w sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim prezydent Andrzej Duda, inaugurując wraz z pierwszą damą Narodowe Czytanie.

W Olecku (w amfiteatrze) fragmenty utworu czytali przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury, uczniowie i nauczyciele. Szkołę Podstawową w Judzikach reprezentowali: pani dyrektor, Beata Prześniak (Wdowa), Zuzanna Pęcak (Balladyna), Alicja Rydzewska (Alina), Wojciech Korotko (Kirkor).

Przygotowanie uczniów i organizacja wyjazdu: Agnieszka Łaskowska