Tydzień Edukacji Globalnej zdalnie PDF Drukuj Email
sobota, 14 listopada 2020 14:47

W dniach 16-20 listopada 2020 r. będzie się odbywać Tydzień Edukacji Globalnej – w naszej szkole w zespole wychowania przedszkolnego – stacjonarnie, w klasach I-VIII zdalnie. Będą to m.in. pogadanki, prelekcje, prezentacje, konkursy, quizy na temat edukacji globalnej, w tym roku pod hasłem „To nasz świat. Uczyńmy go lepszym!”. W naszej szkole już od 6 lat uczniowie i nauczyciele zajmują się tematyką edukacji globalnej.

*Edukacja globalna to część kształcenia obywatelskiego i wychowania, która rozszerza jego zakres przez uświadamianie istnienia zjawisk i współzależności łączących ludzi i miejsca. Jej celem jest przygotowanie odbiorców do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości. Przez współzależności rozumiemy wzajemne powiązania i przenikanie systemów kulturowych, środowiskowych, ekonomicznych, społecznych, politycznych i technologicznych.

*Edukacja globalna kładzie szczególny nacisk na: tłumaczenie przyczyn i konsekwencji zjawisk; ukazywanie wpływu jednostki na globalne procesy i wpływu globalnych procesów na jednostkę; przełamywanie istniejących stereotypów i uprzedzeń; przedstawianie perspektywy Globalnego Południa; kształtowanie krytycznego myślenia i zmianę postaw.

*Do aktualnych wyzwań globalnych zaliczyć można: zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa na świecie; poprawa jakości życia w krajach Globalnego Południa; zapewnienie zrównoważonego rozwoju; budowanie partnerskich relacji gospodarczych i społecznych pomiędzy bogatymi krajami Globalnej Północy i biednymi Globalnego Południa.

Poprawiony: sobota, 14 listopada 2020 14:56