Biebrzański Park Narodowy
czwartek, 03 marca 2016 18:32

W czwartek, 3 marca 2016 r. uczniowie uczestniczyli w prelekcji na temat Biebrzańskiego Parku Narodowego w ramach realizacji projektu „Prezentacja obszarów chronionych i atrakcyjnych przyrodniczo” (we współpracy z Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku). Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób chroniona jest przyroda parku, obejrzeli fragmenty filmów obrazujących jego zasoby kulturowo-krajobrazowe oraz naturalne przykłady okazów. Zajęcia prowadziła przedstawicielka parku. Organizatorem spotkania był nauczyciel geografii, Andrzej Malinowski.

Biebrzański Park Narodowy został utworzony w 1993 r. Położony jest na obszarze województwa podlaskiego i zajmuje powierzchnię 592,23 km2 (największy park narodowy w Polsce). Na terenie parku występują zbiorowiska wodne, bagienne, torfowiskowe, szuwary, zbiorowiska leśne oraz liczne gatunki rzadkie i reliktowe – brzoza niska, wierzba lapońska, gnidosz królewski. W logo parku widnieje batalion, gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny bekasowatych. Najbardziej charakterystycznym ssakiem BPN jest łoś (w ilości około 400 sztuk). Na terenie parku występuje 49 gatunków ssaków, 271 gatunków ssaków, 36 gatunków ryb, 12 gatunków płazów, 5 gatunków gadów.