"Rospuda" w Judzikach PDF Drukuj Email
wtorek, 28 lutego 2017 17:32

Jest drożyna, jest, przez caluśką wieś

Wydeptała ją Kasieńka, jak nosiła jeść.

Jak jeść nosiła, Boga prosiła:

Oj, żebym ja, mój Jasieńku, jam Twoja była

Ty będziesz moja, a ja będę Twój …

We wtorek, 28 lutego 2017 r. gościliśmy w naszej szkole zespół ludowy „Rospuda” z Filipowa. Uczniowie i nauczyciele wysłuchali pięknego koncertu, na który złożyły się piosenki i pieśni ludowe m.in. – sieroce i gwarowe: „Jednego syna mateńka miała”, „Zielona rutka, jałowiec”, „Idzie dziewczyna na swej mamy grób” (a capella) – na akordeon: „Głęboka studzienka” i „Jest drożyna”. Ponadto uczniowie dowiedzieli się o historii zespołu i o gwarze filipowskiej. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Moja mała i duża ojczyzna” w związku z programem „Szkoła Wierna Dziedzictwu”.

Organizator spotkania: Dorota Michałowska-Radzewicz

*Zespół Ludowy „Rospuda” z Filipowa został założony w 1984 r. Inicjatorem i założycielem zespołu była Helena Kibitlewska (obecna kierownik). Członkowie zespołu wykonują pieśni ludowe, w tym najdawniejsze pieśni gwarą filipowską, pieśni niepodległościowe, wojackie i patriotyczne. Występują w zrekonstruowanych strojach ludowych. Przez ponad 30 lat swojej działalności zespół zdobył wiele nagród na konkursach, festiwalach, przeglądach i turniejach w regionie i kraju, a także wydał 3 płyty.

Poprawiony: wtorek, 28 lutego 2017 17:50