Życie i twórczość Michała Kajki
środa, 20 czerwca 2018 21:16

 

(…) W dali gdzieś tam łódka płynie i po falach się unosi,
z łodzi rzewna piosnka płynie, co ją pieśń mazurska głosi,
a jej wdzięczne, miłe tony echem płyną na wsze strony. (…)

 

20 czerwca 2018 r. uczennica klasy III gimnazjum, Kamila Łęgowska wzięła udział w regionalnej konferencji „Życie i twórczość Michała Kajki”. Jej organizatorem był Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku. Konferencja jest zwieńczeniem działań podejmowanych z okazji 160. rocznicy urodzin poety. Rozpoczęła się od prelekcji Sławomira Szymankiewicza – kierownika Muzeum Michała Kajki w Ogródku. Następnie wybrane wiersze poety zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku. Na zakończenie podsumowano konkurs plastyczny na ilustrację do dowolnego utworu Michała Kajki oraz na prezentację multimedialną poświęconą jego życiu i twórczości. Prezentacja Kamili zdobyła wyróżnienie.

Organizacja wyjazdu: Agnieszka Łaskowska

*Michał Kajka (1858-1940) – mazurski poeta ludowy, artysta, działacz mazurski, bojownik na rzecz polskości Mazur

 

 

 
Wyjazd studyjny do Olsztyna
poniedziałek, 18 czerwca 2018 19:39

 

Kliknij by zobaczyć galerię

52. uczniów Szkoły Podstawowej w Judzikach i Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich wzięło udział w wyjeździe studyjnym do Olsztyna w ramach wspólnej realizacji projektu „W przyszłość bez barier”. Wyjazd odbył się 18 czerwca 2018 r. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach w Planetarium – projekcja dydaktyczna na temat: „Grawitacja – siła rządząca wszechświatem”, oglądając obiekty bliskiego i dalekiego wszechświata, „wędrowali” pośród planet, gwiazd i galaktyk. Z kolei w Obserwatorium Astronomicznym obserwowali Słońce przez lunety i teleskop Coude Refraktor (obiektyw soczewkowy). Poznali budowę zegara Shortta, trikwetrum (dawny przyrząd do pomiaru odległości ciał niebieskich), kwadranta (dawny przyrząd do wyznaczania położenia gwiazd) i astrolabium (pomiarowy przyrząd astronomiczny używany w nawigacji do początku XVIII w.); widzieli grunt księżycowy; przebywali także w pracowni promieniowania kosmicznego. Natomiast w Parku Trampolin, gdzie oprócz spełnienia marzeń o lataniu, uczestnicy projektu przekonali się o sile oddziaływania grawitacyjnego (magia masy) między Ziemią a człowiekiem.

Opiekunowie podczas wyjazdu: Beata Prześniak, Andrzej Malinowski, Beata Kwiatkowska, Barbara Możejewska-Warejko

AM

 

 

 
"Tango" Mrożka
środa, 13 czerwca 2018 18:06

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Uczniowie klasy II i III gimnazjum obejrzeli spektakl „Tango” na motywach utworu Sławomira Mrożka w reżyserii Emilii Przemielewskiej. W aktorów wcielili się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku: Artur – Łukasz Grygieńć, Ala – Klaudia Jarosz, Eleonora – Maja Bobrowska, Stomil – Filip Miszczak, Edek – Jakub Dzienisiewicz, Eugenia – Agata Julia Prosińska, Eugeniusz – Sebastian Wodnicki. Spektakl odbył się 13 czerwca 2018 r. w „Mazurskim Dworze” w Siejniku. Zachwyciła nas znakomita reżyseria, piękna scenografia i wspaniała gra aktorów. Byliśmy pod wielkim wrażeniem. Bardzo dziękujemy!

Organizacja wyjazdu: Agnieszka  Łaskowska

*Sławomir Mrożek (1930-2013) – polski dramatopisarz, prozaik, rysownik. Autor wielu satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej. Akcja dramatu „Tango” rozgrywa się w domu Stomila. Utwór opowiada o walce pokoleń we współczesnym społeczeństwie, konflikcie między konformizmem, anarchią, entropią a formalizmem. Szuka także odpowiedzi na pytanie o znaczenie i miejsce intelektualisty w tymże środowisku.

AM

 

 
XII Międzyszkolny Konkurs Logicznego Myślenia
wtorek, 12 czerwca 2018 18:08

Kliknij by zobaczyć galerię

We wtorek, 12 czerwca 2018 r. już po raz dwunasty w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Logicznego Myślenia „Główka pracuje”. Jego uczestnikami byli uczniowie klas V szkół podstawowych z Olecka (SP nr 1, 3 i 4), Babek Oleckich, Stożnego, Wieliczek, Filipowa i Judzik. Celem konkursu było: rozwijanie spostrzegawczości, procesów kojarzenia, uogólniania i porównywania; wykrywanie uzdolnień wśród dzieci, inspirowanie i rozwijanie zainteresowań oraz kształtowanie umiejętności logicznego myślenia.

W części teoretycznej uczniowie rozwiązywali test składający się z 13. zadań. Należało: dopasować nazwę zwierzęcia do pozostałych zwierząt, wskazać podobne znaczeniowo przysłowie, ustalić kierunek drogi grupy przyjaciół i kolejność zajmowania miejsc w autobusie, ustalić brakującą liczbę, odgadnąć liczbę w środku czworoboku, dopasować figury do pozostałych, ustalić ciąg szereg logiczny.

Część praktyczna składała się z 3. zadań i obejmowała: ułożenie figury za pomocą odbicia lustrzanego, ułożenie klocków zgodnie z rysunkiem i przełożenie trzech patyczków tak, aby ryba zaczęła płynąć w prawą stronę.

Komisja konkursowa przyznała 3 główne nagrody:

I miejsce zajął Szymon Adameit (SP w Babkach Oleckich),

II miejsce – Rozalia Mikielska (SP nr 4 w Olecku),

III miejsce – Marek Zaniewski (SP w Judzikach).

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i prezenty.

Organizacja konkursu: Małgorzata Skrocka i Andrzej Malinowski.

AM

 

 
Wizyta naszych uczniów w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie
wtorek, 12 czerwca 2018 17:52

 

Kliknij by zobaczyć galerię

11 czerwca 2018 r. przedstawiciele uczniów klas I-III, biorących udział w projekcie „Zaprogramuj przyszłość” byli gośćmi Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Projekt ten współfinansowany był z Funduszy Europejskich Polska Cyfrowa, Fundacji Orange, Mistrzów Kodowania i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Po uroczystym przywitaniu przez organizatorów: pana Ministra Cyfryzacji - Marka Zagórskiego, panią dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa - Wandę Buk oraz panią Iwonę Brzózkę-Złotnicką – prezesa Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania. Reprezentanci szkół przedstawili swoje prezentacje.

O naszej szkole mówiła pani dyrektor, Beata Prześniak. Przedstawiła korzyści, jakie dla szkoły przyniósł projekt w postaci zdobycia dodatkowych kwalifikacji przez nauczycieli i umiejętności przez uczniów, opieki trenera przez cały czas trwania projektu, pomocy dydaktycznych w postaci: tabletów, robotów, maty kodującej, programów i scenariuszy. W trakcie warsztatów uczniowie mogli pochwalić się praktycznymi umiejętnościami zdobytymi podczas realizacji projektu. Cieszyli się z wymiany doświadczeń z rówieśnikami z innych szkół, wyjazdu do Olsztyna oraz możliwości przebywania w Urzędzie Marszałkowskim.

Wydarzenie to było objęte patronatem honorowym Centrum Projektów Polska Cyfrowa – instytucji podlegającej Ministerstwu Cyfryzacji i wdrażającej programy unijne w obszarze technologii informacyjno-komunikacyjnej. Realizacja projektu w naszej szkole została zakończona, ale uczniowie i nauczyciele w dalszym ciągu będą pracować z wykorzystaniem otrzymanych pomocy dydaktycznych. Doświadczenie i umiejętności, które nabyli są bezcenne.

Organizacja wyjazdu: Beata Prześniak, Justyna Adamczyk

JA

 

 
"Noc bibliotek"
niedziela, 10 czerwca 2018 19:15

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W piątek, 8 czerwca 2018 roku uczennice naszej szkoły: Kinga Konopko, Kamila Łęgowska i Sandra Romanowska wzięły udział w akcji „Noc bibliotek”. Hasło tegorocznej, IV już akcji brzmi „RzeczpospoCzyta” z racji wyjątkowej – setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczennice wzięły udział w grze miejskiej, podczas której rozwiązywały różnorodne zadania dotyczące historii i kultury polskiej, układały wiersze o małej ojczyźnie, odgadywały tytuły polskich pieśni patriotycznych, tworzyły pomnik wolności, brały udział w grach sprawnościowych. Na zakończenie otrzymały wartościowe książki i certyfikaty uczestników akcji „Noc bibliotek”.

Organizacja wyjazdu i opiekun grupy: Agnieszka Łaskowska

 

 
Rodzina - Dom - Ojczyzna
piątek, 08 czerwca 2018 21:15

Kliknij by zobaczyć galerię

Pod takim hasłem, w dniu 8 czerwca 2018 r. na terenie posesji szkolnej odbył się festyn rodzinny w ramach XX Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Dyrektor szkoły, pani Beata Prześniak serdecznie powitała wszystkich uczestników festynu – rodziców, uczniów, mieszkańców Judzik i okolicznych miejscowości oraz w sposób szczególny Burmistrza Olecka, pana Wacława Olszewskiego, gości z Olecka, ks. proboszcza, sołtysów Judzik i Lenart. Następnie uczniowie, nauczyciele i rodzice zaprezentowali się w części artystycznej. Uczniowie wykonali piosenkę „Cudownych rodziców mam” i utwór „To dzięki Wam”. Nauczyciele i pracownicy szkoły wystąpili w inscenizacji bajki „Czerwony Kapturek” w reżyserii Małgorzaty Skrockiej i Agnieszki Łaskowskiej. W bajkowe postaci wcielili się: Czerwony Kapturek – Katarzyna Luto, Mama – Beata Prześniak, Ojciec – Bogdan Żarkowski, Wilk – Ferdynand Grodzicki, Babcia – Marietta Protasiewicz, Leśniczy – Tadeusz Gut. Z kolei rodzice uczniów: Teresa Korotko, Ryszard Korotko, Edyta Domańska, Paweł Domański, Alicja Balewska, Wioletta Dąbrowska, Ferdynand Grodzicki przedstawili inscenizacje trzech utworów: „Przyjaciele” Ignacego Krasickiego, „Leń” Jana Brzechwy oraz „Dziad i Baba” Józefa Ignacego Kraszewskiego. Po brawurowych występach przyszła kolei na „zbijaka” – dwa ognie: Judziki contra Lenarty (wygrał zespół z Judzik), gry i zabawy sportowe oraz na degustacje potraw. Na stołach królowała kiełbasa i karkówka z grilla, boczek wędzony i tradycyjny smalec z ogórkiem małosolnym. Nie zabrakło szaszłyków, gofrów, ciasta, waty cukrowej, popcornu i soków owocowych. Na chętnych czekała także dmuchana zjeżdżalnia, przejażdżki motocyklem i bryczką. W czasie festynu zostały wręczone uczniom nagrody za udział w konkursie wiedzy ekologicznej „Trzy żywioły” (w ramach projektu „W przyszłość bez barier”) oraz dyplomy i medale zwycięzcom trzech konkurencji w Międzyszkolnych Mistrzostwach Lekkoatletycznych.

Dzisiejszy festyn zintegrował społeczność lokalną i kolejny raz utwierdził w przekonaniu, że warto się spotykać i być razem, a rodzina jest największą wartością.

Organizacja festynu: wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły

AM

 

 
Aktywność i kreatywność dziecka
piątek, 08 czerwca 2018 20:59

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W czwartek, 7.06.2018 r. odbyły się warsztaty wspierające dla rodziców/opiekunów prawnych uczniów uczestniczących w projekcie „W przyszłość bez barier” pn. „dzieciaki w akcji, czyli o aktywności i kreatywności dziecka raz jeszcze”. W warsztatach wzięli udział rodzice ze Szkoły Podstawowej w Judzikach i Babkach Oleckich. Zajęcia prowadziła pani Marzanna Krajewska.

AM

 

 
Poezja Jana od Biedronki i sukces naszych uczniów
czwartek, 07 czerwca 2018 21:50

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W czwartek, 7 czerwca 2018 r. odbył się VIII Powiatowy Konkurs Recytatorsko-Muzyczny Poezji Jana od Biedronki. Utwory księdza Jana Twardowskiego ukazują piękno otaczającego świata, łączą powagę z poczuciem humoru i wyrażają głęboką refleksję na temat człowieka i jego spraw. W zmaganiach konkursowych brały udział uczennice naszej szkoły. Sandra Romanowska recytowała wiersze: „Preludium deszczowe” oraz „O nieobecnych”, Kamila Łęgowska zaprezentowała utwory: „Spotkanie” i „Nie ma czasu”, a Kinga Konopko wiersze pt. „Nieszczęście nie – nieszczęście” oraz „Nieobecny jest”. W kategorii poezja śpiewana wystąpiła Zuzanna Pęcak z utworem „Wielka mała” oraz Julia Domańska, która wykonała utwór pt. „Jest”. Zuzanna Pęcak i Julia Domańska zajęły I miejsce w kategorii poezji śpiewanej, a Sandra Romanowska i Kamila Łęgowska II miejsce w kategorii recytacja.

Przygotowanie do konkursu: Agnieszka Łaskowska, Maria Kowalewska.

 

 
Zaproszenie na festyn rodzinny
środa, 06 czerwca 2018 18:39

W ramach obchodów XX Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny (11.05-15.06.2018 r.) serdecznie zapraszamy rodziców, uczniów, mieszkańców i gości na festyn rodzinny pod hasłem Rodzina-Dom-Ojczyzna, który odbędzie się na posesji szkolnej w piątek, 8 czerwca 2018 r.; rozpoczęcie o godz. 16.

Pracownicy SP Judziki

 
Spotkanie z Herbertem
środa, 06 czerwca 2018 18:22

Kliknij by zobaczyć galerię

… Dom jest sześcianem dzieciństwa

Dom jest kostką wzruszenia …


Uczniowie klasy III gimnazjum przygotowali i zaprezentowali uczniom klas V-VII i II gimnazjum montaż słowno-muzyczny pod hasłem „Spotkanie z Herbertem”. Przedstawili sylwetkę poety, jego dzieciństwo, młodość, życie dorosłe i twórczość. Całość uzupełniona była prezentacją multimedialną. Sejm RP ustanowił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. Spotkanie odbyło się 6 czerwca 2018 r. w bibliotece szkolnej.

Organizacja: Marzanna Sienkiewicz, Agnieszka Łaskowska

*Zbigniew Herbert (1924-1998) – polski poeta, eseista, dramaturg, twórca słynnego cyklu poetyckiego „Pan Cogito”, autor słuchowisk; kawaler Orderu Orła Białego. Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof. Laureat ponad 20. nagród literackich. Jego książki zostały przetłumaczone na 38 języków.

AM

 
Wyniki quizu wiedzy ekologicznej
poniedziałek, 04 czerwca 2018 16:33

 

Kliknij by zobaczyć galerię

25 maja 2018 r. w naszej szkole odbył się quiz wiedzy ekologicznej „Trzy żywioły”. Przystąpiło do niego 36 uczestników projektu „W przyszłość bez barier” ze Szkoły Podstawowej w Judzikach i Babkach Oleckich.


Komisja konkursowa wyróżniła 3 osoby w kategorii uczniów klas IV-VI SP, które uzyskały największą liczbę punktów:

1) Marek Zaniewski – SP Judziki

2) Wiktoria Pazdyga – SP Judziki

3) Maja Dowejko – SP Babki Oleckie


oraz 3 osoby w kategorii uczniów klasy VII SP i gimnazjum, które uzyskały największą liczbę punktów:

1) Szymon Sofiński – SP Babki Oleckie

2) Kinga Konopko – SP Judziki

3) Sandra Romanowska – SP Judziki

AM

 

 
Dzień Matki, Ojca i Dziecka
piątek, 01 czerwca 2018 09:26

Kliknij by zobaczyć galerię

Mamo i Tato, weźcie mnie za ręce.
Kochajcie mnie mocno,
ja nie chcę niczego więcej.


W środę, 30 maja 2018 r. w zespole wychowania przedszkolnego i oddziale przedszkolnym świętowany był Dzień Matki, Ojca i Dziecka. Dzieci i rodzice spotkali się na posesji szkolnej przy wiacie. Oprócz życzeń, wierszy i piosenek były zabawy, gry, konkurencje rodzinne i ognisko.

Organizacja spotkania: Dorota Michałowska-Radzewicz, Beata Kamińska-Kołodzińska

AM

 

 
Skąd nasz ród
poniedziałek, 28 maja 2018 17:23

 

 

Uczniowie klas: IV, V, VI i VII wzięli udział w spektaklu „Skąd nasz ród” w wykonaniu Teatru Artenes z Wrocławia, który odbył się 28 maja 2018 r. w Olecku.

 

Jest rok 964. Książę Mieszko obraduje ze swoimi doradcami o przyszłości kraju. Rozległe tereny, różnorodność plemion i zagrożenia zewnętrzne sprawiają, że jest bardzo zatroskany o losy swojego księstwa. Zdania są podzielone, co sprawia, że władca postanawia zapoznać się z opinią ludu. Przebiera się więc za wędrowca i wyrusza w podróż po książęcych grodach …

 

Opiekunowie podczas wyjazdu: Justyna Adamczyk, Agnieszka Łaskowska, Dorota Miszczak

AM

 

 
Regulamin XII Konkursu Logicznego Myślenia
sobota, 26 maja 2018 18:14

 

XII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS LOGICZNEGO MYŚLENIA

„GŁÓWKA PRACUJE”

JUDZIKI ‘2018


REGULAMIN KONKURSU

I Organizator:

- Szkoła Podstawowa w Judzikach.

II Cele:

- rozwijanie spostrzegawczości, procesów kojarzenia, uogólniania i porównywania;

- wykrywanie uzdolnień wśród dzieci, inspirowanie i rozwijanie zainteresowań;

- kształtowanie umiejętności logicznego myślenia.

Więcej…
 
"Twórcy Niepodległej"
piątek, 25 maja 2018 17:29

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie klasy II i III gimnazjum wzięli udział w zajęciach bibliotecznych „Twórcy Niepodległej”. Odbyły się one w piątek, 25 maja 2018 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Olecku, a prowadziła je pani Jolanta Kozikowska. Uczniowie wysłuchali prelekcji na temat trudnej drogi do odzyskania suwerenności oraz pogłębili wiadomości na temat ważnych postaci politycznych tamtego czasu, którzy na kartach naszej historii zapisali się wielkimi literami. Mowa o Józefie Piłsudskim, Ignacym Janie Paderewskim, Romanie Dmowskim, Wojciechu Korfantym, Ignacym Daszyńskim. Następnie uczniowie obejrzeli wystawę „Twórcy Niepodległej” i zaprojektowali w dwóch grupach plakaty poświęcone świętu 11 listopada. Pragniemy serdecznie podziękować pani Jolancie Kozikowskiej za wspaniały wykład i ciekawe informacje o twórcach niepodległej Polski.

Organizacja wyjazdu: Marzanna Sienkiewicz, Agnieszka Łaskowska

 

 
REGULAMIN KONKURSU QUIZ WIEDZY EKOLOGICZNEJ „TRZY ŻYWIOŁY”
czwartek, 24 maja 2018 22:51

REGULAMIN KONKURSU QUIZ WIEDZY EKOLOGICZNEJ „TRZY ŻYWIOŁY

 
Warsztaty wiedzy ekonomicznej w ZST w Olecku
czwartek, 24 maja 2018 20:42

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W czwartek, 24 maja 2018 r. uczniowie: Kinga Konopko, Kamila Łęgowska, Sandra Romanowska i Sebastian Jarzębowicz wzięli udział w warsztatach wiedzy ekonomicznej „Z ekonomią na Ty”, które odbyły się w Zespole Szkół Technicznych w Olecku. Ich celem było m.in. pokazanie uczniom wykorzystania ekonomii w życiu codziennym i wskazanie ścisłego związku pomiędzy matematyką a ekonomią. W warsztatach uczestniczyło 7 grup gimnazjalnych z powiatu oleckiego i suwalskiego.

Opiekun i organizator wyjazdu: Marietta Protasiewicz.

AM

 

 
Mazurzy wobec odzyskania niepodległości
środa, 23 maja 2018 19:58

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Uczennice naszej szkoły: Karolina Balewska, Aleksandra Sienkiewicz, Julia Domańska, Sandra Romanowska i Kinga Konopko uczestniczyły w spotkaniu na temat „Mazurzy wobec odzyskania niepodległości przez Polskę”, prowadzonym przez prof. Zbigniewa Chojnowskiego.

Zbigniew Chojnowski jest wykładowcą na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, badaczem literatury Warmii i Mazur, poetą. Dzięki prelekcji uczennice poznały dzieje Mazurów, ze szczególnym uwzględnieniem lat 1914-1920 oraz postawy wobec zmian politycznych na mapie Europy po zakończeniu I wojny światowej i odradzającego się po 123 latach niewoli państwa polskiego. Nie zabrakło nawiązania do twórczości poetów mazurskich: Michała Kajki czy Edwarda Małłka. Przed wykładem dziewczęta obejrzały wystawę prac młodych artystów, wśród których znalazła się praca naszej uczennicy - Aleksandry Sienkiewicz.

Spotkanie odbyło się w Oleckiej Izbie Historycznej w dniu 23.05.2018 r.

Organizacja wyjazdu: Agnieszka Łaskowska, Marzanna Sienkiewicz

AM

 

 
"Ku niepodległej"
środa, 23 maja 2018 19:42

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Chętni uczniowie z klas IV-VII wzięli udział w pokazie historycznym „Ku niepodległej”, który odbył się 23.05.2018 r. Na program spotkania, upamiętniającego dążenia niepodległościowe Polski złożyły się: stroje z epoki, kolekcja replik broni używanych przez powstańców oraz w I wojnie światowej, ekwipunek i uzbrojenie. Pokazowi towarzyszyła opowieść m.in. o powstaniach narodowych i sytuacji pod zaborami.

Pokaz prowadziła Grupa Artystyczna Rekonstrukto z Dębiny w woj. lubelskim.

AM

 

 
Ogłoszenie konkursu – quiz wiedzy ekologicznej „Trzy żywioły”
środa, 23 maja 2018 17:19

Ekologia, jako nauka, zajmuje się szeroko rozumianym środowiskiem, zamieszkałym przez wszystkie żywe organizmy, w tym również przez człowieka. Bada warunki niezbędne do zachowania równowagi biologicznej oraz wskazuje czynniki zagrażające środowisku oraz podaje sposoby ich eliminacji.

Już od najmłodszych lat człowiek jest związany ze środowiskiem, ma więc wpływ na jego funkcjonowanie oraz jest od niego uzależniony m.in. od trzech żywiołów: Ziemi, powietrza i wody, które na siebie wzajemnie oddziałują i przenikają.

Jedną z wielu form rozwijania świadomości ekologicznej uczniów jest pogłębianie przez nich wiadomości i nabywanie umiejętności o elementach środowiska przyrodniczego.

W tym celu, ogłasza się quiz wiedzy ekologicznej „Trzy żywioły” dla uczniów uczestniczących w projekcie „W przyszłość bez barier”.

 

Więcej…
 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 16 z 36